Instagram’ın Yorum Engeli Güncellemesi Nasıl Kullanılır?

tarafından
658
Instagram’ın Yorum Engeli Güncellemesi Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biri olan Instagram, her geçen gün biraz daha büyümeye başladı. Yayınlandığı ilk anlarda sadece 40 bin kullanıcı sayısına ulaşabilmişken özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra kullanıcı sayılarını sürekli arttırmayı başaran Instagram’ın şimdilerde kullanıcı sayılarının da 500 milyonun üzerine çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Sadece kullanıcı sayılarına bile bakıldığında bu alanda en büyük sosyal medya uygulamalarından biri olduğu gözlenen Instagram’ın, Twitter uygulamasını bile geride bıraktığını da söylemek gerekiyor. Hem kullanıcı sayıları hem de kullanım oranlarına bakıldığında ilk 3 sosyal medya uygulaması arasında gösterilen Instagram’ın bu derece büyümesine olanak sağlayansa aslında yine Instagram tarafından kullanıcılara sunulan yenilikler. Zira Instagram yayınladığı güncellemelerle beraber artık söz konusu uygulamayı çok daha işlevsel bir hale getirmeye başladı. Resimlerin hikayesi özelliği ardından resimleri yakınlaştırmak için kullanılan Zoom özelliği gibi birçok yeni özellikte kazanmaya başlayan Instagram’ın bu sayede sürekli olarak kullanıcı sayılarını da arttırdığı bilinen bir gerçek. Tasarım değişikliğinden bu yana sürekli olarak güncellemeleriyle gündeme gelen Instagram’ın son güncellemelerinden birisi ise yorum engeli güncellemesi oldu. Kullanıcıların paylaşımlarına yorum yapılıp yapılmayacağını seçebilmelerine olanak sağlayan yeni güncelleme ile beraber ayrıca yorum içerisinde kelime filtreleme özelliği de aktif edildi. Bu sayede kullanıcıların filtreledikleri yorumları uygulamada görmelerinin de önüne geçilmesine olanak sağlamış oldu. Peki, bu sistem nasıl kullanılır? Instagram’ın yeni güncellemesi ile gelen yorumlar içerisinde kelime engelleme sistemi için hangi ayarları yapmak gerekiyor? Tüm bunlara daha detaylı olarak bakalım.

  • Bu noktada ilk olarak yapmanız gereken Instagram profilinize akıllı telefon uygulaması ile giriş yapmak. Akıllı telefonunuz üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise profil bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Profil bölümüne de giriş yapmanız hemen ardından Instagram ayarlarının düzenlendiği “ayarlar” ya da “seçenekler” kısmına girmeniz gerekecek. Ayarlar kısmında karşınıza yeni bir açılır menü gelecek. Karşınıza gelen bu yeni açılır menü içerisinden ise yorumlar sekmesine girmeniz gerekiyor.

instagram-yorum-engelleme

  • Böylelikle yorum ayarlarını da görüntülemiş olacaksınız. Yorum ayarları kısmında ise güncellemeden sonra yeni seçeneklerin olduğunu göreceksiniz. Eğer buradan yorum engeli. İstenmeyen kelimeleri engelle gibi seçenekler görmüyorsanız kullandığınız Instagram sürümü eski Instagram sürümü demektir. Bunun için ise öncelikle Instagram’ı güncellemeniz gerekiyor. Uygulama giriş sırasında da güncel sürüm kullanmıyorsanız güncelleme konusunda uyarı ekranı gelecektir. Güncellemeyi sorunsuz bir şekilde yaptıysanız bu ekran üzerinden yorum engeli kısmının geldiğini göreceksiniz. Buradan “yorum engeli” özelliğini sağ konuma getirip açık hale getirmeniz gerekiyor. Ardından ise hemen alt kısımda yer alan alana yorumlarda yer almasını istemediğiniz kelimeleri girmeniz gerekiyor. Bu kelimeleri girerken ise mutlaka iki kelime arasında “,” işareti kullanarak kelimeleri anahtar kelime olarak ayarlamanız gerekmekte. Söz konusu kelimeleri girdikten sonra ise kayıt altına alıp ayarlardan çıkmanız yeterli olacaktır. Artık yorumların içerisinde bu alana yazdığınız ifadeler kullanılamayacaktır. Daha sonra istediğiniz an yine bu ekran üzerinden yorum engelline yeni kelimeler dahil edebilir yada var olan kelimeleri de güncelleyebilirsiniz.