instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

tarafından
574
instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Günümüzde en popüler sosyal medya araçlarından biri olan Instagram için reklamlar aktif duruma gelmiştir. Artık milyonlarca kişinin tercih ettiği Instagram’ da verilebilecek reklamlar sayesinde çok büyük kitlelere ulaşabilmek mümkündür. Instagram’ a reklam nasıl verilir sorusunun cevabını hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz. Özellikle herkesin anlayabileceği şekilde sade ve pratik bir açıklama yapmaya çalışacağız. Üstelik artık Instagram reklamları Facebook panelinden de ayrı bir reklama gerek duyulmadan verilebilmektedir.

Instagram’ da reklam vermek için arayüzü açtığınız zaman “Instagram reklamları ile hedef kitlelerinize daha iyi erişin” şeklinde farklı bir seçenek çıkmaktadır. Eğer isterseniz bu seçeneğe veya isterseniz de “Power Editor” menüsüne tıklamak suretiyle giriş yapabilirsiniz.Öncelikle Instagram’ a reklam vermek için satın alma türü seçeneği ise kesinlikle “Açık arttırma” şeklinde kalması gereklidir.Instagram’a reklam nasıl verilir sorusunu isterseniz adım adım ayrıntılı olarak inceleyelim.

  • Öncelikle Instagram’a reklam verebilmek için bir Facebook hesabınız ve işletmenize ya da şahsınıza ait bir Facebook sayfası olması gerekmektedir.
  • Daha sonra ise “Reklam oluştur” ya da “Reklamları Yönet” sekmesine tıklayınız.Bu sekmeye tıkladığınız zaman Facebook sizi otomatik olarak reklam paneline yönlendirecektir.
  • “Power Editor” sekmesine tıkladığınızda Instagram reklam açma paneli yüklenecektir. Eğer daha evvelden yayınlamış olduğunuz reklam varsa yeni reklam oluşturma paneli kolayca gelecektir. Şayet ilk defa reklam oluşturacak iseniz; “Hesap Seç” e tıklayarak reklam vermek istediniz hesabınızı seçmek suretiyle “İndir”
  • “Kampanya Oluştur” sekmesine tıkladığınızda ise hangi kategoride reklam oluşturabileceğinizi açıklayan bir sekme açılacaktır. Instagram reklamı vermek istiyorsanız eğer “İnternet sitesine tıklamalar”, “Video görüntülemeleri” veya “Mobil Uygulama Yüklemeleri” seçeneklerinden her hangi birisini seçmeniz gerekir.
  • Farz edelim ki E-ticaret siteniz var ve bu sitenize ziyaretçileri çekerek yayın yapmak ve satış sağlamaya çalışacaksınız. Bunu gerçekleştirmek için “İnternet sitesine tıklamalar” seçeneğini seçip bir sonraki aşama olan “Reklam seti seçin” ve “Yeni reklam oluşturun” adımlarına geçiniz.
  • “Oluştur” dedikten sonra ise panelde ayarların yapılabileceği bir pencere daha görünecek. Bu kısımda kampanyanızın bitiş ve başlangıç tarihleri, günlük ne kadar harcanması gerektiği, tıklama başına veya görüntüleme başına vereceğiniz ücretleri, hedef kitlenizi ve yayın türlerinizi düzenleyeceksiniz.
  • Kampanyanın temeli olan “Hedefleme” sekmesinde ise; burada seçeceğiniz ayarlarda rakiplerinizin kimler olduğunu tespit etmiş olmanız gereklidir. Hedef kitleniz iyi ise kampanyanızın geri dönüşü de bir o kadar sağlıklı olacaktır. Günlük harcanması gereken bütçe miktarını kendinize göre belirledikten sonra, kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihlerini ayarlamanız gereklidir. Eğer her hangi bir bitiş tarihi belirtmez iseniz reklamlarınız sürekli olarak yayınlanabilir ve kredi kartınızdan sürekli olarak çekim gerçekleştirilir.
  • Son adımda ise Facebook sayfasını bağladıktan sonra Instagram hesabınızın seçilmesi için de işaretleme yapmanız gereklidir.

“Reklam Oluştur” sekmesinde sitenizin adresini yazdıktan sonra ise müşterilerinizin görmesini tercih ettiğiniz metinleri yazabilirsiniz. 300 karakter sınırını aşmayacak şekilde metinleri fazla uzatmadan yazmanızı tavsiye ederiz. Görsel bölümündeki görseliniz üstünde çok yazı olmaması da gereklidir. Bunun için de “Görsel şartnameler” i okumanızda yarar vardır.Umarız Instagram’ a reklam nasıl verilir konusunu merak edenler için bu yazımız yararlı bir rehber olmuştur.