İnstagram Otomatik Video Oynatma Ayarı Nasıl Kapatılır?

tarafından
383
İnstagram Otomatik Video Oynatma Ayarı Nasıl Kapatılır?

Popüler sosyal medya uygulaması Facebook tarafından satın alındıktan sonra büyük bir yükseliş gösteren instagram uygulaması elde ettiği yükselişle beraber artık Facebook’a da benzemeye başlamıştı. Uygulamanın Facebook çatısı altında çalışıyor olması, bunun yanında Facebook’un izlediği politikaların ve güncellemelerin neticesinde başarı elde edilmiş olması instagram’ın da artık Facebook uygulaması gibi bir çalışma politikası benimsemesine neden oldu. Tabi bu durum doğrudan instagram özelliklerini de etkiledi. Uygulama üzerinde değişen en büyük özellik ise video paylaşımlarında oldu. Tıpkı Facebook üzerinde olduğu gibi video paylaşım için otomatik oynatma özelliğine kavuşan instagram kullanıcıların bu şekilde beğenisini kazanmaya başladı. Aslında reklam videoları için düşünülen sistemin instagram kullanıcı videolarına da eklenmesiyle beraber artık kullanıcılar bir video paylaşımı başlattıklarında video döngüsünü de başlatır oldu. Yani şöyle ki oynatılan video bitikten sonra kullanıcı eğer ki videoyu durdurmaz ya da paylaşımı o şekilde açık unutursa o zaman otomatik oynatma sayesinden sürekli olarak video yeniden başlatılır hale getirildi. İnstagram’da aktifliği arttırmak için atılan bu adım dikkatli kullanılmadığı zaman ise özellikler akıllı telefon kullanıcılarının internet paketleri için ciddi bir risk oluşturuyor. Zira eğer ki videoyu durdurmayı unutursanız sürekli olarak oynatılan video internet paketinizin bitmesine ya da sürpriz internet faturalarıyla karşılaşmanıza neden olmakta. Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için otomatik oynatma seçeneğini de kapatabilirsiniz. İnstagram üzerinden otomatik video oynatma özelliği nasıl kapatılır? Kademe kademe inceleyelim.

  • Öncelikle instagram hesabınıza giriş yapıp ardından da “profil” menüsüne girmeniz gerekiyor. Şimdi ise ayarları düzenlememiz için gerekli olan “seçenekler” kısmına giriş yapıyoruz. Seçenekler kısmından ise “hücresel veri kullanımı” alanına geleceğiz. Bu alan internet kullanımına ilişkin detayların yer aldığı alan.
İnstagram Otomatik Video Oynatma

İnstagram Otomatik Video Oynatma ayarı

  • Şimdi karşımıza gelen ekranda iki seçenek yer alacak. Bu seçeneklerden birisi “varsayılan” bir diğeri ise “daha az veri kullan” seçeneği. Varsayılan sekmesi seçildiyse eğer o zaman uygulama tüm özellikleri aktif bir şekilde kullanıyor. Bizim buradan daha az veri kullanan seçeneğini seçmemiz gerekecek. Bu seçeneğe tik attığınız zaman videolar otomatik olarak oynatma özelliğini kaybetmiş olacaktır.