İnstagram Arama Geçmişini Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
312
İnstagram Arama Geçmişini Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf ve video paylaşım platformları arasında en çok kullanılan uygulama İnstagram uygulamasıdır. Son dönemde kullanıcı sayısını giderek arttıran uygulama, sürekli olarak yayınladığı güncellemelerle beraberde kullanıcılara sürekli yeni özelliklerde sunmaya başladı. Bu bağlamda İnstagram uygulamasının kullanıcılara sunduğu özelliklerden bir tanesi de geçmişi silme özelliği. Zira söz konusu uygulamada kullanıcıların takip etmek için kullanıcı aradıkları arama menüsüne yazılan kelimeler tekrar kullanılmak istendiğinde kolay erişim sağlanması açısından ön bellekte kayıt altına alınıyor. Kullanıcılar bu şekilde daha önce arama yaptıkları harfleri ve isimleri görüntüleyebiliyorlar. Fakat bir süre sonra aranan kelimelerin çoğalması durumunda hem programın ön belleği dolduğundan yavaşlama ve takılma sorunlarını yaşanabilir hem de kullanıcılar eksi aramalarının gözükmesini istemeyebiliyor. İnstagram ise bu konuda gelen öneriler üzerine uygulamaya eklediği özellikle kayıt işleminin kontrolünü de tamamen kullanıcıya bırakıyor. İstediğiniz an uygulama üzerinden arama geçmişini temizleyebiliyorsunuz? Bu işlem için neler yapacağımızı adım adım inceleyelim.

  • İnstagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama geçmişini temizleme için öncelikle profil işaretine tıklıyoruz. Ardından karşımıza gelen profil menüsünden “ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Üç nokta üst üste bulunan işarete tıkladıktan sonra “ayar” menüsünü açmış olacaksınız.
İnstagram Arama Geçmişi

İnstagram Arama Geçmişini Temizleme İşlemi nasıl yapılır

  • Ayar menüsü içerisinde en alt kısma inmeniz gerekiyor. Ayarların en alt bölümünde yer alan “Arama geçmişi temizle” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımızda ise bir onay menüsü karşımıza çıkıyor. Geçmiş silme işlemine onay verdikten sonra daha önce yaptığımız tüm aramalar silinmiş oluyor. İnstagram’ın ana menüsüne döndüğünüzde arama çubuğuna tıkladığınız zaman geçmiş aramaların görüntülenmediğini göreceksiniz. Eğer tüm bu işlemi yaptıktan sonra da geçmiş veriler hala arama menüsünde karşınıza çıkıyorsa o zaman mutlaka uygulamanın ön belleğini de temizlemeniz gerekiyor. Bunun için telefon>>ayarlar>> uygulama yöneticisi kısmına girerek İnstagram uygulamasını bulmalı ve uygulama menüsünden ön belleği temizle butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında tüm geçmiş arama verileri silinecektir.