Huawei Modemlerin Wİ-Fİ Kanal Ayarları Nasıl Değiştirilir?

tarafından
1345
Huawei Modemlerin Wİ-Fİ Kanal Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Geliştirilen modem teknolojisi, fiber bağlantıların kurulması, internet ağlarının her geçen gün biraz daha genişlemesi ve daha buna benzer birçok neden internet erişimini çok kolay hale getirdi. Eskiden sadece kurumlarda yer alan sınırsız internet paketleri bu bağlamda hemen her eve girmeye başladı. Modemler aracılığıyla kesintisiz internet alabilmemiz ve hemen her evde internet olması ilk bakışta oldukça olumlu bir gelişme. Fakat hemen her evde internet kullanımının yapılmaya başlanması internet trafiğinin de artış göstermesine neden oldu. Bu noktada en çok yaşanan sorunlar ise bağlantı kopma sorunları. Zira bulunduğunuz merkezde sadece sizin modeminiz, sizin internetiniz olmadığını düşünürsek birçok cihaz internet kanallarını kullanıyor. Özellikle kablosuz bağlantıda bu trafik çakışmalara neden olabiliyor. Haliyle ara ara bağlantı kopmaları sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. En sık kullanılan modem markalarından biri olan Huawei modemlerinde de özellikle kablosuz bağlantı kurulurken kanal sorunları yaşanabiliyor. Böyle bir sorunda ise mutlaka Huawei modem ara yüzü üzerinden kanal değiştirmeniz gerekiyor. Peki, nasıl kanal değiştirebiliriz? Detaylı inceleyelim.

  • İlk olarak modem ile bilgisayarımızın bağlantısını yapıyoruz. Ardından boş bir internet sayfası açmanız gerekmekte.(Chrome ya da Edge olabilir) Açtığınız sayfaya ise Huawei modem ara yüzüne ulaşmak için 168.1.1 numarasını yazıyoruz. Daha sonra karşımıza modem ara yüz ekranı geliyor.
Huawei Modem arayüz

Huawei Modem kablosuz şifreleri

  • Eğer daha önce ara yüze giriş yapmadıysanız şifre ve kullanıcı adını “admin” olarak girmeniz yeterli. Fakat daha önce giriş yapıp şifre değişikliği yaptıysanız yeni şifrenizi girip giriş yapın. Daha sonra açılan menüden “temel” sekmesine tıklıyoruz. Ardından “Wlan” sekmesi altında Wİ-Fİ ayarlarına giriyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra Kablosuz bağlantı ayarları kısmında bir açılır menü belirecek. Huawei modemler için bu açılır menüden tüm kablosuz ayarlarını düzenleyebiliyoruz. Bizim ihtiyacımız olan ise kanal bölümü. Direk olarak ekranda yer alan kanal bölümündeki sayısı değiştirmeniz yeterli. Ayarları kayıt altına aldıktan sonra modeminiz bir kere yeniden başlatılıyor. Tüm modem ışıkları yandıktan sonra bağlantınızı kurabilirsiniz.