HTC Vive Cihazı Nasıl Kullanıma Hazır Hale Getirilir?

tarafından
616
HTC Vive Cihazı Nasıl Kullanıma Hazır Hale Getirilir?

Teknoloji dünyasının yeni gündemi sanal gerçeklik.  3 boyut ve 4K çözünürlük teknolojisinden sonra gelen sanal gerçeklik kavramı aslında bu iki teknolojiyi birleştiren bir gelişim olarak gösterilebilir. Zira bu iki teknolojinin birleşmesi ve bir de hareketli 360 derece görüntü teknolojisinin buna dahil edilmesiyle beraber artık sadece görüntüler ve videoları kullanarak kendinizi bambaşka ortamlarda bulabiliyorsunuz. Tabi sanal gerçeklik adı verilen bu yeni teknolojiyi kullanmak için de mutlaka VR adı verilen ve sanal gerçeklik için geliştirilmiş olan gözlüklerden yaralanmanız gerekiyor. VR gözlükler sayesinde gerek oyunlarda gerekse de videolarda sanal gerçekliğin ayrıcalığına varabiliyorsunuz. Elde edeceğiniz görüntünün kalitesi ise seçeceğiniz VR cihazlara bağlı oluyor. Ne kadar yüksek özellikli bir VR cihaz tercih ederseniz alacağınız görüntülerde o kadar başarılı oluyor. İşte bu şekilde üst düzey VR cihazlardan birisi de HTC Vive cihazı. Özellikle oyunlar için sunduğu kontrol cihazlarıyla beraber bu alanın en iyi cihazlarından biri olan HTC Vive VR gözlüğünü kullanmak içinde öncelikle minik bir kurulum yapmanız gerekiyor. Gözlüğün rahat bir şekilde yönetilebilmesi ve görüntülere kontrollerin tam uyum sağlaması için mutlaka ilk aşamada bu kurulumu yapmanız gerekiyor. HTC Vive cihazında kurulum nasıl yapılır? Kademe kademe inceleyelim.

  • İlk olarak yapmanız gereken HTC’nin VR cihazı HTC Vive için geliştirdiği yazılımı indirmek. Bu yazılımı bir oyun kolunun ayar penceresi olarak görebilirsiniz. Boyut olarak 300 MB gibi bir boyuta sahip olan dosyayı ise doğrudan HTC Vive sayfasından indirebiliyorsunuz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yazılımı kuruyoruz. Bunun dışında kullanıcıların VR için merkez bir cihaz olarak gösterilen Base Station kurulumunu gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu cihazı da 5 metre karelik bir alan içerisinde konumlandırabilirsiniz. Zira gözlüğün ve kontrollerin alanı bu kadar.
HTC Vive

HTC Vive kurulumu

  • Şimdi cihaz üzerinde bulunan kabloların bağlantısını yapmanız gerekiyor. Doğru kablo bağlantısı için kullanım kılavuzunda gösterilen yönergeleri kullanmanız gerekiyor. Ardından yazılımı yükleyip gözlüğü çalıştırıyorsunuz. Bağlantılar sorunsuz bir şekilde yapıldıktan sonra yazılım üzerinden cihaz denemesi yapmanız istenecek. Deneme işlemi de başarılı olursa artık HTC Vive gözlüğü kullanmaya başlayabilirsiniz.