Home Tuşu Bozulan iPhone İçin Sanal Home Tuşunu Aktif Etme

tarafından
15200
Home Tuşu Bozulan iPhone İçin Sanal Home Tuşunu Aktif Etme

Apple’ın iPhone serilerinde kullandığı ana tasarıma göre serinin hemen her telefonunda genel olarak aynı yapının yer aldığını söyleyebiliriz. Çoğu dokunmatik yüzeyden oluşan ön panel üzerine eklenmiş olan Home tuşu artık Apple’ın standartları arasında yer almaya başladı. iPhone 7 serisi için bu düzen değişecek mi yoksa yine Home tuşunun ana obje olarak yer aldığı bir tasarım mı tercih edilecek bilinmez ama şuan için piyasadaki en güncel iPhone serisi olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus içinde aynı düzenin kullanıldığı biliniyor. Fiziksel bir Home tuşuna sahip olunması kimi zaman kullanıcıların bu konuda sorunlar yaşamasına da neden olmakta. Özellikle iPhone 5 serisinde görülen Home tuşu genişleme sorunu ve benzeri sorunlardan dolayı bazı durumlarda bu tuş çalışmaz duruma gelebiliyor. Home tuşunun çalışmaz duruma gelmesi ise aslında iPhone telefonun önemli bir bölümünün kullanılamayacağı anlamına geliyor ki zaten bu durumda sağlıklı bir şekilde telefonu kullanmanız mümkün değil. Bu süreçte fiziksel sorunu çözene kadar ise kullanıcıların idare edebilecekleri çözüm yolları da mevcut. iPhone cihazlarda sanal Home tuşu kullanmakta bu çözüm yollarından bir tanesi. Zira bu şekilde Home tuşunun görevini sanal buton sayesinde dokunmatik ekranda yapabiliyoruz. iPhone cihazlarda bu şekilde Home tuşunu nasıl aktif edeceğimize daha yakından bakalım.

  • Telefonumuzun ayarlar menüsüne giriş yapmamız gerekecek. Ayarlar menüsüne giriş yapabilmek içinse iPhone uygulama ekranından ayarlar uygulamasını bulup giriş yapıyoruz. Ayarlar sekmesine girdikten sonra ise “Genel” ayarlar kısmına giriyoruz. Düzenlemeleri de bu menü altında yapacağız.
iPhone sanal Home tuşu

Home Tuşu Bozulan iPhone

  • Genel ayarlar menüsüne girdikten sonra şimdi ise “Erişilebilirlik” sekmesine tıklıyoruz. Erişilebilirlik sekmesine giriş yaptığımızda ise “Assistive Touch” bölümüne giriş yapacağız. Bu bölüm ilk aşamada pasif konumda yer alıyor. Biz bu ayarı yeşil konuma getirerek aktif ediyoruz. Özelliği aktif ettiğimizde ise iPhone ekranımızda dokunmatik bir menü belirecek. Bu menü üzerinden ise ana ekran tuşunun da kullanılabilir olduğunu göreceksiniz.
iPhone Sanal Home Tuşu

Home Tuşu Bozulan iPhone İçin Sanal Home Tuşunu Aktif Etme