Harici HDD Satın Alma Rehberi

tarafından
575
Harici HDD Satın Alma Rehberi

Teknolojinin gelişmesi insanlarda daha fazla teknolojik ürün ve uygulamaya ihtiyaç duymasına yol açtığı gerçeğini hepimiz biliriz. Özellikle son yıllarda moda olan Power Bank , Harici Hard Disk gibi Mobil Teknolojiler ön planda.

Bu yazımızda sizlere ideal bir harici harddisk alma rehberi hazırladık.

6618_2

İnternetin gelişimiyle birlikte, bireysel kullanıcılar da artık bir çok film, müzik, belge vb. veriyi bilgisayarlarına indirmeye başladı.İndirilen bu verilerin taşınmasında, başka yere aktarılmasında önemli rol oynayan Harici HDD’ler bu konuda gerçekten bizlere büyük kolaylık sağlıyor.

Piyasada bir çok harici disk modeli bulunmakta.

Öncelikle ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ayrıca ne kadar kapasiteli bir harici disk almanız konusuna bir cevap vermeniz gerekir.

1 TB dan başlayıp 160 TB a kadar uzayıp giden harici diskler bulunuyor. Genelde ev kulanıcılar 1 TB veya 2 TB yi tercih ediyor. Hem taşınması kolay hem de az yer kaplıyor ve çalışması için ekstra bir aparata gerek duymuyor. 2TB’ın üstü diskler ise genelde ofis benzeri yerlerde kullanılıyor. Taşıması güçtür ve boyutları normal disk gibi değildir.

URUN2410185

Harici diskler taşınabilirlilik konusunda kapasitelerine göre farklılık gösterir. 1 TB lık modeller bu konuda oldukça başarılı. Bu konuda bir adım daha öne geçen firmalar , artık Slim model Fat model altında üretim yapmaya başladı. Tahmin edersiniz ki Slim modeller fiyat olarak aynı kapasitede olsa dahi biraz yüksek.

Eğer yüksek kapasiteli bir harici disk almayı planlıyorsanız bir güç kaynağına ihtiyaç duyarsınız kolay taşınabilirliliği aklınızdan silmeniz gerekmekte.

Aktarım Hızı

En önemli konu bu tür teknoloji ürünlerinde aktarım hızıdır. Diske attığınız veya diskten aldığınız verilerin aktarım hızları çok önemlidir. Diskin dönüş hızı ve ürünün veri aktarmak için kullandığı arayüz bunları etkileyen diğer faktörler.

Aktarım hızları genelde 5400 PRM veya 7200 RPM olur. Cihaz ne kadar hızlı olursa o denli performans alırsınız. Son zamanlarda USB 2.0 ve USB 3.0 olarak üretilen disklerde fiyat biraz farklı olsa da USB 3.0 diskleri tercih etmenizi öneririz.