Harddisk Üzerinden Silinen Dosyalar Nasıl Tamamen Temizlenir?

tarafından
535
Harddisk Üzerinden Silinen Dosyalar Nasıl Tamamen Temizlenir?

Windows işletim sistemleriyle beraber bilgisayarlarda bilgi işleme modelleri de değişmeye başladı. Bu gelişmelerden kullanımı en çok etki edeni ise veri depolama modelleri oldu. Zira eskiden çok daha basit sistemler üzerinden yönetilen depolama sistemleri artık yeni nesil Harddiskler sayesinde biraz daha değişmeye başladı. Yeni nesil Harddisklerde belge silme yerine depolama sisteminde veri yazma modeline geçildi. Yani bu durumu şöyle açıklayabiliriz; siz Harddisk üzerinde bir dosya sildiğiniz zaman bu dosya bilgisayarınızdan her ne kadar silinmiş olarak gözükse de aslında bu veri tam olarak silinmemektedir. Sadece veri daha arka kısımlara yazdırılarak dosyanın görünürlüğü kaybolmuştur. Bu durumda da siz ne kadar silerseniz silin aslında dosyaların kısır bir döngü içerisine girdiğini söyleyebiliriz. Siz bu verinin üzerine yeni bir veri yazdırmadığınız sürece silinen veri dosyaları kaybolmaz. Hatta kurtarma programlarıyla bu dosyaları tamamen geri getirme imkanının da olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı durumlarda silinen verilerin üzerine birkaç kez yeni veri yazdırsanız bile diskteki dosyalar silinmeyebilir. Bu dosyaları kurtarma programlarının haricinde bazı başka fiziksel programlarla da geri döndürebiliriz. Peki, Harddisk’i tam olarak silmek mümkün mü? Bu sorunun cevabı ne yazık yüzde yüz evet değil. Fakat bazı programlar kullanılarak Harddisk dosyalarının geri döndürülemez bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yaparız bakalım.

Maxblast nasıl kullanılır

Maxblast 4

  • Öncelikle bu işlemin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. İşlemimiz low level format işlemi. Sıradan formatın ile yüzeysel olarak silinen dosyaları bu format şekliyle tam olarak silebiliyorsunuz. Bu sayede Harddisk’in büyük bir kısmını tamamen silmiş oluyorsunuz. Low level format atmak içinse belli programlara ihtiyaç duymaktayız. Bu programlardan birisi de tamamen low level format atmaya yarayan maxblast programını kullanmak içinse öncelikle bir CD ya da bir usb belleğe ihtiyacınız olacak.
Harddisk Üzerinden Silinen Dosyalar Nasıl Tamamen dosya temizleme

Harddisk Üzerinden Silinen Dosyalar Nasıl Tamamen Temizlenir

  • Zira bu program format gibi kullanılarak bilgisayara gösterilecek. Bunun için programı indirip İSO dosyasını CD üzerine Nero üzerinden yakmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınıza format CD’si gibi oluşturduğunuz diski takıyorsunuz. Ardından bilgisayarı resetlemeniz yeterli. Şimdi başlama ekranında bir tuşa basarak programı açıyoruz. Ardından ise bir süre programın yüklenmesini bekliyoruz. Sonra ise karşımıza gelen ekrandan dil seçimi yapıyoruz. Sonrasında “Run maxblast installation Sofware” seçeneğine giriş yapıyoruz. Son olarak açılan pencereden “Utilities” sekmesine basarak sıfırlama işlemini başlatıyoruz. Sıfırlama işleminin uzun süreceğini de belirtelim.