Hard Disk Ayrılmamış Alanı Görünür Hale Nasıl Getiririz?

tarafından
5278
Hard Disk Ayrılmamış Alanı Görünür Hale Nasıl Getiririz?

Bilgisayarlar kullanılan programlar, yüklenen oyunlar, kayıt defterinde oluşan bazı hatalar, virüs bulaşmaları sonucu gibi birçok neden yüzünden kararsız bir hale gelebilir. İşletim sisteminin kararsız hale gelmesi sonucunda iki seçenek ortaya çıkar. Ya bilgisayarınız mavi ekran verir ya da bilgisayarınız açılsa dahi Windows araçlarını sağlıklı bir şekilde kullanamayabilirsiniz. Bu durumda ise en kesin çözüm bilgisayara format atarak yeniden bir sistem kurmaktır. Bunun için bir harici disk ya da format CD’si kullanarak bilgisayara kurulumu yapmanız gerekiyor. Format işleminde özellikle Windows sistemler için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Bunlardan birisi de Hard Disk alan ayırma. Genel olarak bilgisayarlarda sistem dosyalarının bulunduğu bir C bir de D bölümü var. Fakat bazen ayrılmış alan oluştursanız dahi Hard Disk alanı bilgisayarımda görüntülenemeyebiliyor. Bununla beraber Hard Disk yeniyse de benzer bir sorun alabiliyorsunuz. Peki, bu işlem için ne yapmamız gerek?

  • Öncelikle ilk yapmanız gereken Hard diskin sorunlu olup olmadığını kontrol etmek. Bunun için disk yönetimine girmeniz ve Hard diskinizde ayrılmış alan olup olmadığına bakıyoruz. Eğer “Disk Yönetiminde” ayrılmamış bölüm görünüyorsa o zaman diskin her hangi bir sorunu olmadığını söyleyebiliriz. Bu durumda belirli ayarları yapıp ayrılmamış bölüme atama yapmamız gerekiyor.
Hard Disk Ayrılmamış Alanı oluşturma

Hard Disk Ayrılmamış Alanı bölme

  • Bunun için ilk olarak Bilgisayarım kısa yoluna gelip sağ tıklıyorsunuz. Buradan “Yönet” seçeneğine tıklayarak yönetim panelini açıyoruz. Açılan pencerenin sağ taraşında yer alan “Disk Yönetimi” kısmına giriyoruz. Bu kısımdan ayrılmamış olarak gösterilen disk kısmını tespit edip ayrılmamış disk kısmına sağ tıklayıp “yeni disk birimi oluştur” Ardından bir yönetim paneli daha karşımıza geliyor. Bu panelden de disk adını ve boyutunu belirliyoruz. Gelen sihirbazda disk biçimini ve özelliklerini belirledikten sonra işlemi tamamlıyorsunuz. Bu sayede artık verdiğiniz Harf ile yeni bir disk bölümü oluşuyor. Tüm işlemlerden sonra bilgisayarı bir kez yeniden başlatmakta da yarar var. Zira Hard disk alanının yeniden başlatıldıktan sonrada görüntülendiğini göreceksiniz.