Hafıza Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

tarafından
265
Hafıza Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde depolama oldukça yüksek verilere ulaştı. Günümüzde ise SD kartlarda bile hız sınırı ile karşılaşıyoruz. Eğer örneklemek gerekirse, bir hafıza kartı alırken Class 10 gibi hızlı veri yazdırma ve veri okuma gibi değerlere dikkat ediyoruz.

Tabletler dahil olmak üzere telefonlarımızda kullandığımız kartlar genelde oyun kurmak için işe yarasa da video çekimlerine yetersiz kalıyor. 4K çekimlerinde yapılacak bir video çekiminde 5 dakika içinde 1 GB veya üzeri video kaydı yapılabiliyor, bunun gibi kaydettiğimiz veriler sürekli yeni alanlar kaplıyor. Öncelikle hafıza kartı alırken markasına bakmalısınız.

Hızı ne olursa olsun eğer markası bilinmiş bir marka değilse beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu yüzden almadan önce mutlaka markasına bakın ve duyulmamış bir marka tercih etmeyin.

Class Değerine Dikkat Edin

Hafıza kartları üzerinde bulunan Class değeri en önemli olan özelliklerindendir. Eğer hafıza kartı class değer 2 gibiyse maalesef günümüze uygun bir hıza sahip değildir.

Eğer kartın class değeri 4 ise bu düşüğün biraz iyisidir. Yani yavaş olmasına göz yumarsanız iyi denilebilir.

Class 6 ve üzeri gayet normal bir değerdir. Class 6 performanslı bir kart ile tam olarak iyi oyun oynayamazsınız arada donmalar olabilir. Eğer hafıza kartınızı oyun için alıyorsanız class 6 tercih etmemelisiniz. Class 8 kartlar ise günümüz şartlarına tam olarak uygun olmasa da iyi denilebilir, eğer hızlı ve video çekimi yapmak isterseniz class 8 tercih etmelisiniz. Ayrıca class8 kartlar az bulunduğundan mutlaka markaya dikkat ediyoruz.

Class 10 günümüz şartlarına tam uygun bir hafıza kartıdır. Günümüzde 98mb/s hızına sahip olan hafıza kartları sadece oyun değil her şey için almak isteyenlere uygundur. Class 10 bir hafıza kartı alırsanız eğer rahatça oyun oynayabilir, video çekimleri yapabilirsiniz.