Habersiz Yapılan Google Ses Kayıtları Nasıl Silinir?

tarafından
609
Habersiz Yapılan Google Ses Kayıtları Nasıl Silinir?

İnternet üzerinde sayfa gezinmesi yapmak için internet tarayıcısı adı verdiğimiz sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemler sayesinde internet üzerinde gezinme ve arama yapma imkanı buluyoruz. Söz konusu tarayıcılar arasında en çok kullanılanı ise Google olarak biliniyor. İlk olarak arama motoru ile karşımıza çıkan Google daha sonra kendi arama motorunu kullandığı kendi tarayıcısı ile karşımıza çıkmaya başladı. İnternet tarayıcısı olarak piyasaya çıktığı ilk andan itibaren ise kısa süre içerisinde en çok kullanılan tarayıcılardan biri olmayı başaran Google tarayıcıları bu başarısını elbette ki kullanıcılara sunduğu hizmetler sayesinde sağlıyor. Tabi kullanıcılara sunulan hizmetler için sürekli olarak kamuoyu yoklaması, araştırma ve anket çalışmaları da yapmak gerekiyor. Bu noktada Google’ın da özellikle araştırma konusunda en iddialı tarayıcılardan biri olduğunu biliyoruz. Fakat aslında Google yasal yollar üzerinden yaptığı araştırmaları gayri resmi yollarla da yapmıyor değil. Özellikle kullanıcı gezinme verilerini izinsiz olarak kullanmak bu alanda Google’ın en çok kullandığı yöntemlerden biri. Ortaya çıkan son gerçeğe göre Google’ın son dönemde araştırma amacı olarak kullanıcıların sesini de kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Sesli arama verilerini ve ne zaman arama yapıldığına ilişkin sesli kayıtları sisteminde tutan Google’ın bu özelliğini kapatmak ise yine kullanıcıların elinde. Bakalım sesli komutların kayıt altına alınmasını nasıl engelliyoruz.

  • Öncelikle https://history.google.com/history/ adresine girmeniz gerekiyor. Bu noktada karşınıza bir giriş menüsü gelecek. Google mail adresinizi kullanmadan bu ekrana giriş yapamıyorsunuz. Bu nedenle Gmail hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Ardından ise arama menüsü görüntülenecek. Biz buradan üst üste üç noktaya tıklayarak ayarlar alanını açıyoruz.Daha sonra ayarlar bölümünden “sesli aramaları yönet” komutunu bulmamız gerekiyor.
Google sesli arama

Google geçmiş silme

  • Bu noktada sesli aramaları yönet komutu mavi yani aktif durumda ise yan tarafta yer alan çubuğu sol tarafa çekerek özelliği kapatmanız gerekiyor. Ardından da hemen alt kısımda yer alan “geçmişi yönet” sekmesine basarak eski arama verilerini de silebilirsiniz. Bu menü üzerinde yapılan tüm kayıtlar karşınıza gelecektir.