Google Prompt Nasıl Aktif Hale Getirilir?

tarafından
613
Google Prompt Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Günümüzde internetin bir hayli yaygınlaşması bu alanda yeni sorunlarla karşı karşıya gelinmesine neden olmaya başladı. Zira artık hemen hemen her alanda internet sistemlerinden yararlanılıyor ve bu durum siber saldırıların yapılmasına neden oluyor. Haliyle internet sistemlerinde en büyük sorun olarak da güvenlik sorunu ön plana çıkıyor. Yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle artık birçok uygulamanın da güvenliği sağlamak için yeni önlemler aldığını biliyoruz. Facebook, Twitter gibi uygulamalarda bu bağlamda artık çift şifre dönemine geçiş yapmaya başladı. Sadece gelebilecek siber saldırılara karşı değil kullanıcıların şifrelerini de korumaya yönelik yapılan bu çalışmalar sayesinde son dönemde kullanıcıların özellikle sosyal medya uygulamalarında şifre ve hesap güvenliğinin üst düzeye çıkarıldığını da söyleyebiliriz. Fakat tüm bu şifreleme yöntemlerine rağmen hala kullanıcıların zaman zaman güvenlik sorunları yaşadığı da bir gerçek. Özellikle telefona bulaşan casus yazılımlar nedeniyle şifre ve hesap sorunları yaşanmaya da başlayabiliyor. İşte bu alanda güvenlik açığını kapatmak için dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Google’da yeni önlemler almaya başladı. Google’ın güvenlik kapsamında aldığı yeni önlemlerden birisi de Google Prompt uygulaması. Çift şifre sistemini telefona bağlı hale getiren Google Prompt sayesinde Google hesap güvenliğini sağlamanız mümkün. Tüm Google hizmetleri için güvenlik konusunda büyük adımlar atılmasını sağlayan Google Prompt’u kullanmak için de belli başlı ayarları yapmış olmanız gerekiyor. Peki, bakalım Google Prompt nasıl kullanılıyor.

  • Öncelikle şunu belirtelim Google Prompt kullanmak için mutlaka telefonunuzdan Google hesaplarınız için çift şifre özelliğini açık hale getirmeniz gerekiyor. Google Prompt bu sistem üzerine kurulu bir güvenlik önlemi. Şimdi ise bilgisayarınızdan telefonunuzda kullandığınız Google hesabınıza giriş yapmanız gerekecek.
Google Prompt kullanımı

Google Prompt

  • Bilgisayarınızdan Google hesabına giriş yaptıktan sonra “2 adımla doğrula” sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra ise “başka bir ikinci adım oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ardından ise “telefon ekle” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi karşınıza gelen ekrandan başlayın sekmesine basarak ilerliyoruz. Buradan karşımıza gelen ikinci ekranda ise Google hesabımızın bağlı olduğu telefonumuzun seçimini yapmamız gerekiyor. Ardından devam işlemlerini izleyerek Google Prompt ayarlarını tamamlıyorsunuz.