Google Play İçerik Filtreleme Nasıl Yapılır?

tarafından
326
Google Play İçerik Filtreleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların teknoloji pazarında yer almasıyla beraber artık yavaş yavaş akıllı telefonlar ile beraber gelen yeni teknolojileri de görmeye başladık. Bunlardan bir tanesi de akıllı telefonlarla beraber hayatımıza giren mobil işletim sistemleri. Akıllı telefonları bir bilgisayar konumuna getiren mobil işletim sistemleri sayesinde artık telefonları sadece iletişim için değil bunun dışında asistan olarak da kullanmak mümkün hale gelmeye başladı. Bu noktada en çok tercih edilen işletim sistemlerinden birisi ise Android işletim sistemi. Her ne kadar güvenlik konusunda bazı eleştiriler alsa da açık kaynak kodu yapısı sayesinde geliştirilmeye açık olduğu belirtilen işletim sistemi sürekli olarak yeni sürümlere güncellenerek de bu alanda ne kadar başarılı olduğunu da gösteriyor. Genel olarak Google tarafından yayınlanıyor olarak bilinse de aslında birçok akıllı telefon markasının kendisine göre özelleştirdiği Android işletim sisteminde bazı temel uygulamaların da değişmediğini belirtelim. Zira bu temel uygulamalardan birisi de Google Play uygulama mağazası. Akıllı telefonların resmi olarak uygulama indirebilecekleri uygulama mağazası olarak bilinen Google Play Android için Google tarafından sunulan ana uygulama olarak biliniyor. Zira Google Play sayesinde de Android için milyonlarca uygulamayı da indirebiliyorsunuz. Oldukça beğeni toplayan Google Play mağazasının en büyük ayrıcalıklarından biri ise aslında uygulamalar için denetiminin olması. Zira Google tarafından sürekli olarak uygulamaların denetlenmesi sayesinde Google Play üzerinde casus yazılımlarla karşılama oranı da bir hayli düşük. Bunun dışında telefonunuz için belli uygulamalara erişim için filtreleme de yapabiliyorsunuz. Bu filtreleme sayesinde özellikler yaş sınırı olan uygulamalara şifre getirip denetim sağlamanız mümkün oluyor. Peki, ama Google Play üzerinden güvenli kullanım için şifre belirleme işlemi nasıl yapılır? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi öncelikle Google Play uygulama mağazasını açmanız gerekiyor. Google Play uygulama mağazasını açtıktan sonra ise buradan ayar menüsüne girmeniz gerekiyor. Google Play ayar menüsüne girebilmek için ise sol üste yer alan ayar menüsüne girmeniz gerekiyor. Menüye girdikten sonra ise artık Google Play üzerinden yeni bir pencere açıldığını da göreceksiniz. Yapmanız gereken açılan bu pencere üzerinden Google Play ayar seçeneğine girmek. Zira şifreleme işlemini de bu sekme altında yapacağız.

google-play

  • Ayar menüsüne girdikten sonra şimdi ise yapmanız gereken “kullanıcı denetimleri” bölümüne girmek. Kullanıcı denetimleri başlığı altında yer alan kısımda ise “ebeveyn denetimi” kısmına girmeniz gerekiyor. Bu kısımdan ise içerikler için pin oluştur bölümü -ne girmeniz gerekiyor. Bu bölüme girdikten sonra ise sizden bir pin oluşturmanız istenecek. Bu pini de oluşturduktan sonra artık Google Play denetim ve yaş sınırı isteyen uygulamalara geldiğinde sizden pin girmenizi isteyecektir. İstediğiniz an pini devre dışı bırakmanızın da mümkün olduğunu belirtelim.