Google Pixel Özellikleri Neler?

tarafından
539
Google Pixel Özellikleri Neler?

Akıllı telefon piyasasında sürekli yeni markaların varlıklarını görmeye başladık. Her ne kadar bu alanda Apple, Samsung, HTC gibi büyük markalar ön plana çıkmaya başlasa da bunun dışında da birçok markanın yeni yeni akıllı telefon pazarında kendilerine kalıcı yer bulmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bu firmalardan birisi de Google. Aslında akıllı telefon alanında çok daha önceden pazara giriş yapmış olsa da Nexus serisini kendi adı ile yayınlamadığı için aslında geri planda kalan Google şimdilerde ise doğrudan kendi adı ile akıllı telefon piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Google Pixel adı verilen telefonla beraber sektöre giriş yapacak olan Google’ın bu telefon serisi ile beraber dev markalara da rakip olacağı belirtiliyor. Öyle ki Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarına bile rakip olarak gösterilen Pixel akıllı telefonları bakalım kullanıcılara ne gibi yenilikler sunacak.

Ekran Teknolojisi

Pixel akıllı telefonlarında ekran boyutu olarak Google’ın 5 inç ekran boyutunu seçtiğini belirtmek gerekiyor. 5.0 inç gibi ideal bir ekran boyutuna sahip olan telefonun bunun dışında AMOLED ekrana ve Full HD çözünürlük desteğine de sahip olduğunu belirtelim. Ayrıca 441 ppi desteğine sahip olacak olan ekranın görüntü kalitesi konusunda kullanıcılara epey olumlu deneyimler sunacağı da düşünülüyor.

google-pixel

İşlemci Teknolojisi

İşlemci konusunda da üst segment sınıfına hitap etmek isteyen Google, Pixel serisinde 64 bit mimarisi ile üretilmiş olan yeni seri Snapdragon 821 işlemcilere yer vereceği de belirtildi. Yeni seri işlemciler sayesinde çok daha üst sınıf bir performans ortaya koyması beklenen telefonun yeni seri işlemcileri ne derece özelleştireceği ve bunun için nasıl bir yazılımı tercih edeceği de merak konusu oldu.

google-pixel

Bellek Miktarı

Google’ın yeni telefonlarında en çok merak edilen özelliklerden birisi ise Ram miktarı oldu. Son dönemde Samsung ve Apple’ın Ram miktarı konusunda tartışmalara konu olmasıyla beraber Google’ın bu alanda nasıl bir tercih yapacağı da merak konusu olmuştu. Google tarafından verilen bilgilere göre Ram miktarı konusunda Google 4 GB tercihi yapıyor. Ram teknolojisinin DDR4 olması Ram miktarının düşük olmasının önüne geçecek gibi gözüküyor.

google-pixel

Depolama Alanı

Google’ın en çok kafa karıştıran seçeneklerinden birisi depolama alanı oldu. Zira Pixel telefonunda 32 GB ve 128 GB olmak üzere farklı depolama seçenekleri sunulmuş olsa da arttırılabilir hafıza desteğinin bulunmayacağı belirtiliyor. Google neden böyle bir tercih yaptı ya da Google’ın bu tercihinin nedeni altında yatan başka bir sebep mi var bilinmez ama Google bu kararı ile kafaları şimdiden karıştırmayı başardı gibi.

Kamera Özelliği

Google’ın kamera desteği konusunda bu seride 12,3 MP 4K çözünürlükte çekim yapabilen yüz tanıma destekli arka kamera kullandığını da belirtelim. Bu kamera özellikleri ile beraber arka kamera için 89 puan alarak bu alanda en başarılı telefonlardan biri olmaya da aday gösterilen Google’ın ön kamera tercihinde ise Full HD çözünürlük desteği ve 8 MP desteği sunacağı da belirtildi.

google-pixel

İşletim Sistemi Özellikleri

İşletim sistemi konusunda tabi ki Google’ın bizzat kendi geliştirdiği Android işletim sistemi kullanacağını belirtelim. Doğrudan kendi geliştirdiği işletim sistemi olarak bilinen Android işletim sisteminin ise tabi ki en güncel sürümü olarak gösterilen Android 7.0 kullanılacak. Hatta verilen bilgilere göre Google bu seride ilk büyük güncelleştirmesini alan yeni sürümü Android 7.1 işletim sistemine yer verecek. Android işletim sisteminin ise doğrudan kullanılmayacağı ara yüzün ve benzeri tasarımların Google tarafından özelleştirilip Pixel Laucher işletim sistemi olarak kullanılacağını da söyleyelim. Yani işletim sistemi konusunda Google bu seride kullanıcılara epey ayrıcalıklar sunacak gibi. Bunun dışında uzun vadede gelecek olan yeni Android güncellemelerini de Pixel serisi telefonların alması bekleniyor.

Pil Tercihi

2770 MAh kapasitesine sahip bir pil kullanacağı belirtilen Google’ın bu seçenekle beraber ideal bir pil süresi sunacağı da düşünülüyor. Pil kapasitesinin şimdilik yeterli görüldüğünü de söylemek gerek. Özellikle Apple’ın yeni seri akıllı telefonu olan iPhone 7 ile karşılaştırdığımızda Google’ın pil kapasitesi tercihi ile öne çıkacağı da kesin.

Google Pixel

Renk Tercihleri Ve Ekstra Özellikleri

Google Pixel serisinde yer vereceği özellikler arasında ekstra donanım teknolojileri de yer alıyor. Bu noktada seride ilk göze çarpanın hızlı şarj desteği olduğunu belirtelim. Buna ek olarak Çift Sim kartı desteği ve artık telefonlarda sıradanlaşan parmak izi koruyucu gibi ekstra özelliklere sahip olacak olan telefonun sadece bu özellikleri ile bile büyük oranda beğeni topladığını da söylemek gerek. Nitekim artık orta ve üst segment telefonlar arasında bu özellikler standart özellikler olarak gösterilmeye başlandı ve telefonlarda bu özelliklere yer vermeyen markalar çok fazla tercih edilmiyor. Renk seçenekleri konusunda ise Google’ın

  • Siyah
  • Gri
  • Mavi

Tercihlerini kullanıcılara sunacağı belirtildi.

Tüm bu özelliklere ekstra olarak artık Apple benzeri bir sistem kullanacağı da belirtilen Google’ın bunlara ek olarak Google Camera, Siri benzeri Google Asistan gibi birçok ayrıcalık sunduğunu da söylemek gerekiyor. Sadece bu uygulamalar ve Google desteğiyle bile Google Pixel serisinin epey beğeni toplayacağı da düşünülüyor. Tabi bunun dışında Google Pixel XL serisinde çok daha yüksek özelliklerinde sunulacağını düşünürsek Google’ın akıllı telefon alanında epey bir yer edineceği de kesin.