Google Hesap İzinleri Nasıl Kaldırılır?

tarafından
680
Google Hesap İzinleri Nasıl Kaldırılır?

Artık sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere birçok internet sistemini kullanmak için mutlaka bu sitelere üye olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde sistem size bir hesap oluşturup kullanıcı denetimi verebiliyor. Özellikle sosyal medya kullanımında bu şekilde kendinize bir kimlik oluşturuyorsunuz. Tabi tüm bu üyelik sistemleri için mail ihtiyacı olduğunu da belirtelim. Yani eğer bir sisteme ya da bir siteye üye olmak istiyorsanız mutlaka mail adresinizi sitenin veri tabanına kullanıcı kaydı yöntemi ile eklemeniz gerekiyor. Tüm bu işlemler için ise her seferinde mail adresi kullanmak hem mail adresi sayınızın gereksiz yere artmasına hem de erişim sağlamak istediğiniz sitelere sürekli farklı bilgiler girmenizin gerekmesine neden olmakta. Sadece bu nedenden bile aslında üyelik işlemlerinde farklı yöntemler de kullanılıyor. Yeniden bir mail adresi oluşturmak yerine artık Google +, Facebook ve Twitter gibi hesaplarınızla da söz konusu sistemlere üye olabiliyorsunuz. Günümüzde birçok site bu desteği veriyor. Facebook ve Twitter hesabından yararlanmak bir yana dursun genelde Google + sistemin kullanıldığını da belirtelim. Bu sayede bir Google mail hesabınızla beraber birçok siteye üye olabiliyorsunuz. Bu durum bazı sorunlara da neden oluyor. Özellikle sitenin üyeliğinden çıkmak istediniz zaman ya da mail hesabınızı bu üyeliklerden ayırmak istediğiniz zaman öncelikle Google hesap yönetimi ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde Google + ile üye olduğunu tüm sitelerin erişimini kesebiliyorsunuz. Google hesap izinleri olarak bilinen bu sistemi nasıl düzenliyoruz daha detaylı bakalım.

  • Hesap izinlerini yönetebilmek için öncelikle Google hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Ardından “hesabım” sekmesine basarak hesap bölümüne giriş yapıyoruz. Şimdi karşımıza gelen ayar ekranında sol kısımda yer alan “bağlı uygulamalar ve siteler” yazısına tıklamamız gerekiyor.
Google Hesap İzinleri  yönetimi nasıl yapılır

Google Hesap İzinleri

  • Daha sonra ne kadar uygulamaya ve siteye bağlıysak karşımızdaki ekrana bu siteler gelecek. Biz buradan “uygulamaları yönet” sekmesine basarak uygulama ayarlarına giriş yapacağız. Erişimi kapatmak istediğimiz uygulamanın üzerine gelerek “erişimi iptal et” dememiz durumunda ise sistemin Google + hesabına erişimi kaldırılmış oluyor.