Google Chrome Tarayıcıda E-imza Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
590
Google Chrome Tarayıcıda E-imza Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet kullanım oranlarının bir hayli artış göstermesi ve artık internetin bir sektör haline gelmesi bu alana yapılan yatırımlarında bir hayli artış göstermesine neden oldu. İnternetin ana yapısını oluşturan internet tarayıcı ve arama motorları içinde bu durum aynen geçerli. Haliyle artık internet tarayıcılarının ve arama motorlarının sayısı da sürekli artıyor. Tabi bu alanda bazı internet tarayıcılarının diğerlerinden bir adım daha önde gösterildiğini de söyleyebiliriz. Hem arama motoru çözümleri hem de tarayıcı güvenliği konusunda rakiplerinden bir adım önde olan tarayıcıların başında ise Google Chrome geliyor. İnternet dünyasına arama motoru olarak giren Google’ın kendi arama motorunu kullanarak oluşturduğu tarayıcısı Google Chrome bu internet dünyasının en çok kullanılan tarayıcılarından da bir tanesi. Tabi her ne kadar Google Chrome hızı ve güvenliği açısından kullanıcılara oldukça iyi çözümler sunsa da Google Chrome tarayıcılarda da sorunlar yaşanmıyor değil. Bu noktada Google Chrome üzerinde en sık karşılaşılan sorunların başında da tarayıcı üzerinden E-imza görüntüleyememe sorunu geliyor. Sadece internet sitelerinin değil bunun dışında tarayıcı ekranı üzerinde de E-imza gözükmesini engelleyen hatanın çözümü için ise Google Chrome ayarlarıyla oynamak gerekiyor. Peki, tüm bu ayarları yaparak video sorununu nasıl çözeriz daha detaylı bakalım.

  • Öncelikler sorunun neden yaşandığını belirtelim. E-imza görüntüleme sorunu çeşitli etkiler nedeniyle Google Chrome tarayıcının arka planda çalışan bazı bölümlerinin devre dışı kalmasıyla yaşanan bir sorun. Bunun yanında artık yavaş yavaş Google Chrome üzerinden java desteğinin kesilmiş olması da sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu sorunu çözebilmek için ise öncelikle “Flugs” ayarlarına giriş yapmamız gerekecek. Tarayıcının “Flugs” bölümüne giriş yapmak için ise “chrome://flags/#enable-npapi” sayfasına giriş yapıyoruz.
Google Chrome Tarayıcı  ayarları

Google Chrome Tarayıcıda E-imza Sorunu çözme

  • Ardından bu sayfa üzerinden “Npapi” ayarını etkinleştirmeniz gerekecek. Daha sonra ise sol alt menüde oluşan “şimdi yeniden başlat” butonuna tıklamanız gerekecek. Ardından tarayıcınızı yeniden başlatmanız için tuşa basmanız gerekiyor. Tarayıcınız yeniden başlatıldığında sorun çözülmüş olacaktır.