Google Chrome Eklentileri Nasıl Kurulur?

tarafından
308
Google Chrome Eklentileri Nasıl Kurulur?

Google Chrome, masaüstü internet kullanıcıları ve mobil internet kullanıcıları için en çok tercih edilen internet tarayıcılarının başında geliyor. Ancak çoğu kullanıcı Chromu’un yalnızca internette sörf yapmak için kullandığını düşünüyor. Halbuki Google Chrome, kendisine entegre edilebilen eklentiler sayesinde birçok farklı işe yarayabiliyor. Bunlar arasında web sayfalarındaki reklamları engelleme, ekran kaydı yapabilme, alışveriş sitelerindeki indirimlerden haberdar olma gibi birçok yararlı işlev yapan eklentiler yer alıyor. Ve bu eklentilerin en büyük avantajı tamamen ücretsiz olmaları. Peki bu eklentiler Google Chrome’a nasıl kurulur?

Google Chrome’a kurmak istediğiniz eklentileri Chrome Web Mağazası’ndan kısa bir arama ile bulabilirsiniz.

  1. Öncelikle https://chrome.google.com/webstore/category/apps adresine girin.
  2. Açılan sayfada sağ üst köşede yer alan arama kutucuğuna, kurmak istediğiniz eklentiyi bulabilmek için birkaç anahtar kelime yazın. Örneğin “reklam engelleme” eklentisi için “reklam engelleme” yazıp arayabilirsiniz.
  3. Sayfanın sağ tarafında bulunan eklentilerin listesini göreceksiniz. Bu listeden kurmak istediğiniz eklentinin sağ tarafından bulunan mavi renkli “Chrome’a ekle” butonuna tıklayın.
  4. Küçük bir mesaj kutucunda “eklentinin adı” eklensin mi? şeklinde bir mesaj göreceksiniz. “Uzantı ekle” butonuna tıklayın.
  5. Eklenti başarıyla kurulduktan sonra Chrome penceresinin sağ üst tarafında kurulan eklentinin ikonunu görebilirsiniz. Bu butona tıklayarak eklenti ayarlarınızı yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Chrome en çok kullanılan eklentiler

  1. AdBlock (wrb sitelerindeki reklamları engeller.)
  2. Kamera (web sayfası açıkken kameranızı çalıştırıp çektiğiniz fotoğrafı sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.)
  3. Office uygulamaları (Word, Excel, PowerPoint gibi Office uygulamalarını bilgisayarınızda yüklü olmasa bile kullanmanızı sağlar.)