Google Chrome Canary Nedir? Nasıl Kullanılır?

tarafından
887
Google Chrome Canary Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet dediğimizde akla ilk gelen firma Google oluyor. İnternetin tarihçesinde en büyük girişimleri yapmış firmalardan biri olan Google, sadece internet hizmetleri ile değil son dönemde teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla da dünyanın en büyük firmalarından biri haline gelmeyi başardı. Öyle ki daha çok internet hizmetleri ile tanıdığımız Google 2016 yılı için açıklanan marka değerleri listesinde de Apple’ın hemen arkasında yer alarak ikinci sırayı aldı. Yani sadece adıyla bile dünyanın en büyük ikinci şirketi olarak adlandırabileceğimiz Google tüm bunlara rağmen kimi durumlarda eleştirilerde almıyor değil. Özellikle internet konusunda son dönemde Google Chrome ile eleştirilerin hedefi haline gelen Google artık tüm bu eleştirilere de yanıt vermek için çok daha kapsamlı bir çalışma sürdürüyor. Bu çalışmanın neticesinde ise artık Google Chrome Canary sistemini görmeye başladık. Peki, nedir Google Chrome Canary? Bakalım.

Google Chrome Canary Yeni Bir Tarayıcı Mı?

Google tarafından yayınlanan Google Chrome Canary aslında yeni bir tarayıcı değil. Google Chrome Canary firma tarafından geliştirilmiş olan Google Chrome tarayıcısının yeni yüzü olarak değerlendirilebilir. Google’ın ardı ardına eleştiri almasına ve özellikle Ram kullanımı konusunda eleştirilmesine neden olan şu an kullandığımız Google Chrome tarayıcının bu yönünü çözmek için Google tarafından geliştirilmiş olan yeni sürüm tarayıcı şu an için test aşamasında. Öncelikle bunu belirtmek gerekiyor. Yani şu an için yeni tarayıcının kararlı sürümü bulunmuyor. Ram kullanım sorunu, tarayıcı hız sorunu, batarya kullanım sorunlarını çözme gibi birçok konuda olumlu sonuçlar sunması beklenen Google Chrome Canary tarayıcının çıkış amacı da tamamen bu.

canary-google

Kararlı Sürüm Yayınlandı Mı?

Yapılan çalışma sonrasında şu an Google, Google Chrome Canary için yeni bir kararlı sürüm yayınlamış değil. Yani şu an için tarayıcının kararlı bir sürümü bulunmuyor. Kararlı sürümün yayınlanmamasının nedeni de aslında oldukça basit. Google yaptığı açıklamada bu tarayıcı da hiçbir hata yapmak istemediğini belirtti. Yani sık sık Google’ın eleştirilmesine neden olan Ram kullanım sorunu, batarya tüketim sorunu ve güvenlik açıkları gibi sorunların tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor. Yani sadece bu nedenle bile Google’ın tarayıcının kararlı sürümünü yayınlamak için beklediğini de söyleyebiliriz. Yapılan açıklamada da zaten bu durun açık bir şekilde belirtiliyor. Yani oluşabilecek sorunlar nedeniyle kullanıcıların olumsuz olarak etkilenmemesi için Google şu an Google Chrome Canary için kararlı sürüm yayınlamadan önce çalışmalarına devam ediyor.

chrome-canary

Yeni Bir Tarayıcı Olarak Mı Gelecek?

Yine Google tarafından verilen bilgilere bakacak olursak Google’ın yeni nesil tarayıcısı olarak gösterilen Google Chrome Canary tarayıcı her ne kadar şu an ayrı bir tarayıcı olarak kullanılsa da aslında tarayıcı ayrı bir tarayıcı olarak gelmeyecek. Bunun yerine tarayıcı Google Chrome üzerinde yapılan bir güncelleme ile tarayıcıya eklenecek. Google tarafından yapılan açıklamalar ve yapılan haberlere göre şuan için tarayıcının güncelleme olarak geleceği düşünülmekte.

Google Chrome Canary Nasıl Kullanılır?

Google’ın en başarılı tarayıcılarından biri olacağı düşünülen geliştirilmekte olan tarayıcının ise ayrı olarak indirilmesi gerekiyor. Yani tıpkı Google Chrome üzerinde olduğu gibi yine Google üzerinden Google Chrome Canary tarayıcıyı indirip deneyebiliyorsunuz. Fakat bir kez daha belirtelim söz konusu tarayıcı şu an için test sürecinde olduğu için indirdiğiniz sürümde test sürümü yani kararsız sürüm olarak kullanılacaktır. Bunun dışında kararlı sürümü kullanabilmek için mutlaka Google’ın yayınlayacağı güncellemeyi beklemek gerekiyor.