Google Chrome Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
1644
Google Chrome Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarından biri Google arama motoru. İnternet kullanıcılarına büyük ayrıcalıklar sunması nedeniyle tercih edilen arama motoru bu tercihi tarayıcıya da taşıdı. Yani artık Google Chrome adı verilen internet tarayıcısıyla hem Google’ın arama motorunu hem de internet tarayıcısını kullanabiliyorsunuz. Diğer tarayıcılara göre hız konusunda ve güvelik konusunda oldukça kapsamlı olduğu bilinen Google Chrome kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerle büyük beğeni topluyor. Fakat hemen her tarayıcıda olduğu gibi Google Chrome tarayıcıda da bazı sorunlar yaşanmıyor değil. Zira tarayıcı da en büyük yaşanan sorun açılmama ve açılsa da görüntüleme yapmama sorunu. Yaşanan sorunda siz Google Chrome tarayıcınızı kullanmak için kısa yola tıklasanız bile tarayıcı görüntülenmiyor. Bazı durumlarda yeniden başlatma işlemi yapsanız dahi sorun çözülmüyor. Bu durum iki nedenden kaynaklı olabilir. İlk neden tarayıcınıza bulaşan bir virüs olabilir. Bunun için derinlemesine virüs taraması yapmanız gerekli. İkinci neden ise tarayıcı da oluşan sistem sorunları. Bunun içinde birkaç küçük ayar yapabiliriz. Bu ayarlar neler bakalım.

  • Öncelikle “görev yöneticisi” paneline ulaşmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle Windows işletim sisteminden kontrol panelini açmamız gerekiyor. Klavyemizden “CTRL+ALT+DEL(DELETE)” komutunu kullanacağız. Bu komutu kullanarak görev yöneticisi penceresini açacağız.
Google Chrome Çalışmama Sorunu

Google Chrome Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür

  • Pencereyi açtıktan sonra ise “ayrıntılar” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Görev yöneticisi penceresinden ayrıntılar penceresine girdiğiniz anda ise kaşınıza o anda çalışan bütün uygulamalar yer alacak. Eğer Google Chrome kısa yoluna tıkladıysanız Google Chrome açılmasa bile bu ekranda “.Exe” dosyasının çalışıyor durumda olduğunu göreceksiniz. Bu noktada Google Chrome.exe adı taşıyan tüm uygulamaların üzerine gelip sağ tıklayıp bu uygulamalara “görevi sonlandır” demeniz gerekiyor. Ardından Google Chrome tarayıcıya girmeden bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatmanız da yarar var. Bu işlemden sonra tarayıcınız sorunsuz bir şekilde açılacaktır. Sorun devam ederse mutlaka virüs tarama programlarını kullanarak bilgisayarınızı taratmanız gerekiyor. Zira sorunun nedeni bir tarayıcı virüsü de olabilir.