Google Adsense Nedir? Hangi Tarihte Kullanıma Başlamıştır?

tarafından
562
Google Adsense Nedir? Hangi Tarihte Kullanıma Başlamıştır?

Google Adsense, Google şirketi tarafından 18 Haziran 2003 tarihinde ortaya çıkarılan internette reklam yaparak para kazanma ürünlerinden biridir. Bu reklamlar videolar, telefon uygulamaları ve sitelerde yayınlanabilmektedir. Kişiler Google Adsense hesabı almak için, bir Youtube kanalı açmak, site sahibi olmak ya da bir telefon uygulaması sahibi olmak zorundadır. Aynı zamanda bu ürüne ön kayıt ise bir Gmail hesabı alarak gerçekleştirilebilir. Şu an internette bulunan en iyi reklam ücretlerini sunan firma  aracılığıyla dünyanın önde gelen şirketleri de reklamlarını yayımlamaktadırlar. Yayıncılar tıklama başına ve reklam gösterimi başına para kazanırlar. Aynı zamanda CPA (cost per action) yani hareket üzerine ödeme sistemi de beta testindedir. (CPA bir nevi affiliate sistemi gibidir). Siteye google.com/adsense adresinden ulaşılabilir.

Google Adsense Tarihi

Adsense ilk kez 2003 tarihinin mayıs ayında Google tarafından tanıtılmıştır. Bu ürünün yayıncılar tarafından kullanılmaya başlanması ise 18 Haziran 2003 tarihi olmuştur. Çıktığı ilk yıllarda sitelerle alakası olmayan reklamlar çıkmasından ötürü bu ürün oldukça eleştirilmişti. Ancak daha sonra yapılan yeni düzenlemeler ile Adsense oldukça kaliteli bir ağ haline geldi. 2005 yılında ürün Gmail için de kullanılmaya başlandı. Yine 2005 yılında elde edilen verilen Google’ın gelirinin %15’ini bu ürün oluşturduğunu göstermekteydi. 2014 yılında kullanıcılarının Direct Campaign adlı ürünle direk reklam satmasına olanak sağlayan Google, 2015 yılında bu hizmeti durdurmuştur. Ürün hala Google’ın gelirinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Google-Adsense

Reklam Çeşitleri

Üründe genel olarak 3 reklam çeşidi bulunmaktadır. Ancak farklı servisler de bulunmaktadır. İçerik için Adsense blog yazarlarının ve sitelerin kullandığı reklam biçimidir. Yazı aralarına, sonlarına ve başına eklenebilen bu reklamlarda genellikle içerikle alakalı reklamlar çıkmaktadır. Ancak yapılan ayarlara göre reklamların gösterimi ilgi ile de alakalı olabilir. Arama için Adsense ise siteye konulan bir Google arama motoruyla gelir elde edilmesini sağlar. Kullanıcıların arama sonucunda reklam veren kimsenin linkine tıklamasıyla gelir elde edilir. Video için Adsense, yayıncının video sitesi varsa başvurabileceği bir reklam biçimidir. Sitedeki videolara reklam eklemek için ürüne başvurulur ve kabul edilmesi halinde yönergeler izlenerek reklamlar sitedeki videolara yerleştirilir.

Yayıncı Kabulü

Google’ın Adsense ürününe bağlı çalışanlar, yayıncıları oldukça dikkatli seçerler. Bu yüzden bir Adsense hesabı almak oldukça zordur. Ürünün kullanıcılardan istediği şey başka sitelerde bulunmayan, kaliteli ve özgün içerik ve Adsense politikalarına uymasıdır. Youtube için de politikalara uyan bir kanal sahibi olmak gerekir.