Gmail Üzerinden Mail Nasıl Gönderilir?

tarafından
375
Gmail Üzerinden Mail Nasıl Gönderilir?

Gmail, Google tarafından tarafınıza sunulan bir mail servisidir. Bir mail servisi olmaktan çok son yıllarda interaktif çabalar ile tüm google servislerine bağlanmanızı sağlayan bir kimlik halini alan Gmail hesabınız artık Youtube, Inbox, Documents, Drive gibi servisler için de kullanılabilen bir sanal kimlik halini almış durumda. Gmail üzerinden mail gönderebildiğiniz gibi neredeyse sınırsız kotası ile bu mailleri saklayabiliyorsunuz da. Son zamanlarda, Google’ın Android’i devralması ile beraber, Gmail servisleri artık depolama alanı olarak da kullanılıyor. Özellikle, telefonunuzun rehber ve gerekli konfigürasyon ayarları, uygulamalarınız, burada tutulabiliyor ve herhangi bir telefona bu kimliği tekrar tanıttığınız vakit tarafınıza herhangi bir şekilde uğraş vermeden uygulamalarınız, ayarlarınız geri yüklenebiliyor.

Gmail üzerinden mail göndermek ise, oldukça kolay ve herhangi bir uğraş gerektirmeyen birkaç adımdan oluşuyor.

 

  1. Adım olarak, Gmail hesabınıza girin; karşınıza bir gelen kutusu bölümü gelecektir ve bu sizin posta sayfanızdır. Bu sayfada, solda “E-Posta Yaz” butonu görülebilmektedir.
  1. Adım olarak, E-Posta yaz butonuna tıkladıktan sonra, tarafınıza sayfa içerisinde yeni bir yazma sekmesi açılacaktır. Bu sekme, sizin e-posta yazmanızı sağlayacak olan sekmedir, kapatmayınız.

“Kime” bölümüne, alıcının e-posta adresini yazın. Eğer, daha önce mail gönderdiğiniz biri ise ya da rehberinizden biri ise bu isim; Gmail size otomatik tamamlama özelliğini sunacaktır ve tarafınıza otomatik olarak kişi seçenekleri belirecektir. Değil ise, direkt olarak e-posta adresini yazmaya devam edebilirsiniz.

“Konu” bölümüne, e-postanızın konusunu belirtiniz. Bu konu, merhaba ya da selam değil de; daha açıklamalı, e-postanızın temasına uygun birkaç kelimeden oluşabilir. Örneğin, sunum atacaksanız, sunum dosyaları; gibi.

Ardından, “iletinizi yazın” kısmına; iletinizi ve açıklamalarınızı yazın. Gerekli açıklamayı yazdığınızdan emin olduktan sonra aşağıdaki panelden gerekli biçimlendirmeleri de; Word’de yaptığınız gibi kolayca yapabilirsiniz.

Buradan sonrası ise, size kalmış. Dosya eklemek isterseniz yine aynı aşağıdaki butonlardan, fotoğraf göndermek isterseniz yine butonlar aracılığı ile ekleyebilir ya da daha fazlasını direkt fotoğrafları posta istemcisine kaydırarak yapabilirsiniz.

Son adım olarak, “Gönder” butonuna bastığınızda, mailiniz gönderilecektir.