Gmail Kurallarıyla İstenmeyen Mailler Nasıl Engellenir?

tarafından
308
Gmail Kurallarıyla İstenmeyen Mailler Nasıl Engellenir?

İnternetteki kimliğimiz olarak da adlandırabileceğimiz mail adresleri hemen hemen tüm internet sistemleri için kullanılmaktadır. Yani daha da açmak istersek mail adresleri sayesinde internet sitelerine, forumlara, bunun yanında alışveriş portallarına kısacası internet üzerinden varlığını sürdüren hemen her sisteme üye olabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi mail adresleri internette hem haberleşmenizi sağlayan hem de bir nevi kimliğinizi yansıtan adresler olduğu için tüm internet siteleri de mecburen sizden bu şekilde bir mail adresi istiyor. Tüm bu sistemlerde en çok kullanılan mail servislerinden biri ise Gmail. Google güvencesi sayesinde kullanıcılara sunulan Gmail servisi hemen her alanda kullanılan mail adresleri elde etmenize olanak sağlıyor. Bunun dışında Gmail mail servisi sayesinde mail adresinize imza ekleme, mail adresinizin kurumsallaştırılması gibi birçok özelliği de kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında bazı özelleştirme ayarlarını da yaparak hangi sitelerden mail almak istediğinizi hangi sitelerden ya da kişilerden mail almak istemediğinizi de düzenleyebiliyorsunuz. Bu işlem için sadece Gmail kurallarını düzenlemeniz yeterli. Bu noktada Gmail kurallarını nasıl düzenleyeceğimize daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak Gmail hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise hesabınızda istemediğiniz maillerden her hangi birini açıyoruz. Gönderilen maillerde mail kısmının yani içerik kısmının üstünde maili gönderen kişinin adresi yer alır. Bu adres bir firma adresi olabileceği gibi bir şahıs adresi de olabilir. Engellenmesini istediğiniz adresi not almanız gerekiyor. Veya kopyalama işlemi de yapabilirsiniz.
Gmail mail ayarları

Gmail istenmeyen mailleri

  • Ardından Gmail ekranına tekrar dönüş yapıyoruz. Bu noktada Gmail ayarlarına girmemiz gerekecek. Ayarlar menüsüne girdiğimizde ise üst açılır pencere de “Filtreler ve engellenen adresler” adı verilen bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu menüye giriş yapıyoruz. Şimdi karşımıza gelen form kısmında yeni filtre oluştur deyip filtrelenen gönderen kısmına yani ilk kutuya az önce not aldığımız adresi giriyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra kullanıcıdan gelen maillerin ne yapılacağını belirlememiz gerekecek. Bu noktada karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Gelen mailleri spam’a gönderme, bayrak ekle, sil, engelle, gibi seçenekler yer alacak. İstediğiniz her hangi bir komutu seçerek mailleri ister engelleyebilir isterseniz de direk olarak silebilirsiniz.
Gmail Kuralları

Gmail Kurallarıyla İstenmeyen Mailleri engelleme