Gmail İçin Kısayol Tuşları

tarafından
714
Gmail İçin Kısayol Tuşları

Mail servisleri arasında en popüler olan mail servisinin Google tarafından sunulan Gmail mail servisi olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft’un sunduğun Outlook mail servisi ile beraber sektöre liderlik eden servislerden biri olan Google mail servisleri son dönemde en çok kullanılan mail hizmetlerinden de biri olarak biliniyor. Gmail olarak kullanılan söz konusu mail servisinin kullanım oranlarının bu kadar fazla olması tabi ki Google tarafından kullanıcılara sunulan hizmetlerle de doğru orantılı olarak biliniyor. Zira son dönemde Google mail servisini de sürekli olarak güncelleyerek kullanıcıların çok daha fazla hizmet almasına da olanak sağlamaya başlamıştı. Bunun dışında diğer mail servislerinde çok sık rastlanılmayan bazı özelliklerinde Gmail ile kullanıcılara sunulduğunu da söylemek gerekiyor. Bunlar arasında kısayol tuşları ile kolay kullanım imkanı da başta gelen özellikler arasında yer alıyor. Peki, ama Gmail kullanımını çok daha kolay hale getiren tüm bu klavye kısayolları nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Daha detaylı olarak bakalım.

Mailler Arası Geçiş Tuşu

Özellikle mail aktivitesi oldukça fazla olan kullanıcılar için oldukça yararlı kısayollardan bir tanesi olarak gösterilen mail geçişi kısayolları mailler arasında kullanıcıların doğrudan geçiş yapmasını sağlıyor. Zira mail geçişi sırasında söz konusu tuşlar sayesinde her seferinde geri dönüp yeni maile tıklamanıza gerek kalmıyor. Sadece N ve P tuşlarını da kullanarak mail geçişi de yapmanız mümkün. Bunun için N tuşunun bir sonraki mesajı P tuşunun ise bir önceki maili gösterdiğini de belirtelim.

gmail

 Yeni İleti Metni

Yeni ileti mesajı oluşturmak için illa ki kullanıcıların hesaplarına girerek buradan mail oluşturma kısmına girmeleri de gerekmiyor. Bunun içinde bir kısayol tuşunun yer aldığını da söylemek gerekiyor. Yeni mail oluşturmak için kullanılan kısayol tuşu ise C tuşu. C tuşuna basarak doğrudan mail oluşturma bölümüne geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun dışında “Shift+C” kombinasyonunu da yaparak yeni sekmede de ileti oluşturma sayfası açmanız mümkün.

gmail-kısayollar

İletiyi Yok Saymak

Genelde gelen spam mesajları engellemek ya da gelen istemediğiniz mailleri engellemek için iletiyi yok sayma seçeneği kullanılmakta. Tabi her seferinde özellikle çok mail alan bir kullanıcıysanız tek tek maillerin üzerine gelip buradan ileti yok saymak seçeneğine basmanız gerekiyor. Tabi ki bunun için de bir kısayol tuşu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bunun için maili seçip ardından M tuşuna basmanız iletiyi yok saymak için yeterli olacaktır.

Gmail-tuşları

İletiye Yıldız Koymak

Bir diğer özellik ise gelen mailleri yıldızlı olarak işaretlemek için kullanılan kısayollardan bir tanesi. İletinin daha öne çıkması için kullanılan yıldız koyma seçeneği tercih edilebilir. Bunun için ise kullanılan kısayol S tuşu olarak biliniyor. Mailin üzerine gelip buradan da S tuşuna basmanız durumunda mail yıldızla işaretlenecektir.

Maili Gönder

Son olarak ise mail göndermek için kullanılan kısayolu belirtelim. Bunun içinde kullanılan kısayol “Tab+Enter” kombinasyonu olarak biliniyor. Her iki tuşa basmanız durumundan oluşturduğunuz mail otomatik olarak da gönderilmiş oluyor.