Firefox Tarayıcı Nasıl Sıfırlanır?

tarafından
576
Firefox Tarayıcı Nasıl Sıfırlanır?

İnternet tarayıcısı alanında en başarılı firma, daha doğrusu en çok adı duyulan firma hiç kuşku yok ki Google firması. İlk olarak arama motoru olarak sektöre giren ve kısa süre içerisinde bu alanın en başarılı firmalarından biri olan Google’ın şimdilerde sadece arama motoru değil kendi internet tarayıcılarıyla da gündemde olduğunu söylemek gerekiyor. Her ne kadar en çok kullanılan tarayıcıların başında Google gelse de son dönemde Google’ın rakiplerinin de bir hayli artığını söylemek gerekiyor. İşte Google’ın en iddialı rakiplerinden birisi de Firefox tarayıcı. Oldukça eski bir tarayıcı olarak bilinen ve sektörde kendisine yer edinmiş bir tarayıcı olarak değerlendirilen Firefox tarayıcı günden güne en yakın rakibi Google tarayıcılara da yetişmeye başladı. Son yayınlanan güncellemeler ile beraber bu konuda kullanıcılara oldukça olumlu sonuçlar sunan Firefox söz konusu tarayıcı güncellemesiyle beraber gerek indirme yöneticisi kısmında gerekse de arama kısmında kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaya başladı. Özellikle 48 sürümünün yayınlanmasının ardından hız konusunda da Google’a yetişen tarayıcının Google’ın Ram sorunu yaşamasıyla beraber bir adım öne geçtiği ve akıllı telefonlarda da tercih edilen tarayıcılardan biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Günden güne popülaritesini arttırmaya başlayan Firefox internet tarayıcısının son dönemde kullanıcılara bazı ekstra hizmetler sunmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bu noktada tarayıcının sunduğu ekstra çözümlerden birisi de tarayıcı sıfırlama ya da diğer bir söylemle tarayıcı yenileme işlemi. Bu işlem sayesinde kullanıcıların tarayıcıda sorun yaşadıkları andan bir nevi Firefox’u fabrika ayalarına geri döndürebiliyor. Bu sayede kullanıcıların tarayıcı sorunları da giderilmiş oluyor. Tıpkı Google tarayıcılarda olduğu gibi sıfırlama yaparak ilk ayarlarına dönebilen Firefox tarayıcı da tüm bu ayarlamaları nasıl yapıyoruz? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi ilk olarak kullandığımız Firefox tarayıcısını başlatmamız gerekiyor. Tarayıcıyı açtıktan sonra ise adres çubuğuna tarayıcı destek sayfasına yönlendiren bir adres yazacağız. Aslında bu sayfaya tarayıcı ayarları üzerinden de ulaşmak mümkün fakat bu yolla çok daha kısa bir süre içerisinde tarayıcı destek sayfasına ulaşabilirsiniz. Bunun için ise adres satırına “about : support” yazmanız gerekecek. Adres satırına bu adresi yazdığınızda ise sağ bölümde bir menü açıldığını göreceksiniz.

firefox-tarayici-sıfırlama

  • “Firefox Tarayıcıyı Hızlandırın” başlığı ile görüntülenen bu bölüm üzerinden ise “Firefox tarayıcı yenile” sekmesine basmanız gerekecek. Bu sekmeye bastığınız anda ise tarayıcını kısa süre içerisinde yenilenecektir. Hemen belirtelim yenilenme işlemi sırasında belli başlı bazı bilgilerde silinecektir. Tarayıcı arama verileri, kayıtlı form bilgileri, doldurma verileri ve şifrelerin bu işlem sonrasında silineceğini de belirtelim. Yani sıfırlama yapmadan önce bu bilgileri yedeklemenizin oldukça büyük bir faydası olacaktır. Aksi halde tarayıcınızın sıfırlanmasından sonra kayıtlı şifrelerinizin kaybolması sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.