Firefox Sync Nedir, Nasıl Kullanılır?

tarafından
648
Firefox Sync Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde internet tarayıcısı denildiğinde aklımıza bir kaç isim geliyor. Bu isimlerden biride Mozilla Firefox tarayıcısı piyasanın en eskilerinden bir tanesidir.

Windows 95 ve Windows 98 dönemlerinden tanınan Netscape Navigator’ün mirasını almış olan Firefox bu dönemden sonra çok hızlı bir şekilde yükselmiştir. Google chrome’un çıkmasından  sonra internet tarayıcılarına çok güçlü bir rakip gelmiştir.

Firefox ise bu güçlü rakibe rağmen piyasada tutunmayı başarmıştır.

Firefox Sync temel olan tarayıcı ayarlarını kişisel kullanım tercihlerini destekleyen ve farklı cihazlarda da bu ayarları kullanmanızı mümkün kılan bir sistem olmuştur.

firefox-n900-weave-sync-web

Firefox Sync tarayıcınızın üzerinde kullandığınız yer imleri, gezinti geçmişi, parola, açık sekme, tarayıcı eklentisi gibi verileri çok kolay bir şekilde başka bir bilgisayarda veya Android cihazlarımızda  kullandığınız Firefox tarayıcısına aktarabiliyor. Firefox Sync‘ı etkinleştirmek için ilk önce tarayıcınız açıkken sağ üst köşede bulunan üç çizgi işaretine tıklayarak menüyü açmalısınız.

Menü açıldıktan sonra menüde yer alan sync oturumu aç seçeneğine tıklayın. Yeni bir pencere açılır ve bu pencerede başlayın tuşu bulunuyor, tıklayın.

Bir sonraki adımda ise kendimize bir Firefox hesabı oluşturmalıyız. Bunu için ilk olarak bir e- posta adresine sahip olmanız gerekiyor. E posta adresinizi ilgili olan bölüme girdikten sonra bir parola belirlemelisiniz, ardından doğum tarihinizi seçmelisiniz. Ancak Firefox sync’ın hangi verileri eşitleyeceğini siz kendiniz belirlemek isterseniz nelerin eşitleneceğini seçin kutusunu işaretleyin.

Kaydol sekmesinin üzerine tıkladığınızda size bir hesap açılır ve hesabınızı doğrulamak için bir e posta alırsınız. E-postanızı açarak Firefox tarafınca gönderilen e-posta içinde yer alan doğrulama bağlantısına tıklamanız gerekir. Eğer nelerin eşitleneceğini siz kendiniz seçtiyseniz bu sayfa senkronize edilir ve verileri belirleyebilirsiniz. Bundan sonra sync hizmeti kullanıma hazır olacaktır.

Bundan sonra Firefox hesabı ile oturum açtığınızda eşitlemeler başlayacaktır.