Farklı Bir Bilgisayar İçin Windows 10 Medyası Nasıl Oluşturulur?

tarafından
653
Farklı Bir Bilgisayar İçin Windows 10 Medyası Nasıl Oluşturulur?

Microsoft’un son seri işletim sistemi olan Windows 10 tüm Windows 8, 8.1 ve 7 kullanıcıları için ücretsiz olarak verildi. Orijinal Windows serisi sistemlere sahip olan kullanıcılar için rezervasyon sistemi ile yapılan yükleme sayesinde bir anda birçok bilgisayarın işletim sistemine de Windows 10 yüklenmiş oldu. Özellikle ücretsiz olmasıyla beraber kullanıcılarında tercihi haline gelen yeni işletim sistemi rezervasyon aşamasında ise birçok kullanıcı sorunlarla karşılaştı. Kimi kullanıcılara rezervasyon uygulaması gönderilmezken kimi kullanıcılara da rezervasyon gönderilse dahi yükseltme bildirimi gönderilmedi. Bu sorunların çözümü için bir dizi ayarlamalar olduğunu biliyoruz. Zira Windows 10 için yaşanan bu sorunlarla ilgili olarak Microsoft resmi yardım sayfaları oluşturmuş ve sorunların çözümlerini bu sayfalar üzerinden yayınlamıştı. Bununla beraber tüm ayarlara rağmen Windows 10 yüklemesi yapamayan kullanıcılar için Windows medya oluşturma aracı yayınlandı. Bu sayede çok kısa bir süre içerisinde sadece kendi bilgisayarınız için değil başka sistemler içinde Windows 10 medyası oluşturmanız mümkün. Windows 10’un ücretli olmasına sayılı günler kala bu sistemi nasıl kullanacağımıza bakalım. Zira Windows 10 medyası oluşturmak için çok fazla zaman kalmadı.

  • İlk olarak kurulum medyası haline getireceğimiz bir diske ihtiyacımız var. Boyutu en az 4 GB olan bir flash bellek kullanmamız yeterli olacaktır. Önce taşınabilir belleğimizi bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından yükleme medyası oluşturacağımız Microsoft Media Creation Tool aracını indirmemiz gerekecek. Microsoft Media Creation Tool aracını direk olarak Microsoft’un sitesinden indirmemiz gerekiyor.
Windows 10 medyası

Windows 10 medyası oluşturma

  • Aracı indirdiğimizde ise indirdiğimiz dosyaya çift tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz. Şimdi Microsoft Media Creation Tool aracı bize bazı sorular yönelterek yükleme aşamasına doğru geçecek. Bu noktada ilk olarak bilgisayara bağlantı yaptığımız taşınabilir belleğimizin yolunu programa göstererek yükleme yapılacak yeri belirtiyoruz. Ardından ise karşımıza gelen ekrandan başka bir başka bilgisayar için yükleme yap seçeneğini seçiyoruz. Bu seçeneği seçtiğimizde öncelikle kendi Windows sürümümüze uygun olan Windows 10 sistemi görüntülenecek. Değiştirmek isterseniz bu alanda Windows 10 sürümünü değiştirebiliyorsunuz. Son olarak indirme ve yükleme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.