Fake Hesaplar Suç Sayılacak

tarafından
404
Fake Hesaplar Suç Sayılacak

İnternet hayatımıza giriş yaptığından beri tüm insanlar gerçek hayat dışında bambaşka profillerle internette yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Sanal alem denilen alemin gerçek hayattan farkı kalmamış durumda. 21. Yüzyılın artısı mı eksisi mi bilinmez ama internet piyasası son yıllarda oldukça popüler ve gerçekçi. Değişen insan profilleri, sosyal medya yaygınlığı biz insanları gerçek yaşamdan gittikçe koparıyor. Örneğin gerçek hayatında mutsuzluklarla boğuşan insanlar sanal alemde mutluluğu yakalamaya çalışıyor. Mutluluk arayışları farklı profilleri de beraberinde getiriyor tabii. Gerçek olmayan hesapların popüler adı olan ‘’fake hesap’’ kalıbını daha önce duymamış olamazsınız.

hqdefault

Bildiğiniz gibi sanal alemde olan birçok mecranın içerisinde herkesin bir profili var. Bu profiller çoğu zaman kişinin dürüstlüğünden nasibini alamıyor. Haliyle fake hesap kalıbı oluşuyor. Nedir bu fake hesap? İnsanın kendi kişiliğiyle alakası olmayan bambaşka bir hesap oluşturmasıyla oluşan hesaba fake hesap diyoruz. Asılsız profil olan fake hesaplar sanal ortamda o kadar çoklar ki. Gerçekten temizlenemez düzeydeler. Bu fake hesaplar için bir çözüm düşünülmeli mi sorusunun cevabı ise oldukça belli. Fake hesaplar için yepyeni kararlar alındı. İngiltere Kraliyet Savcılık Teşkilatı tarafından alınan karar ile fake hesap açmayı engellemek amacıyla fake hesap açmak suç olacak. Henüz onaylanmayan bir karar olan bu karar şayet onaylanırsa sahte (fake) hesap üzerinden kimse kimseyi incitemeyecek, kandıramayacak. Bu tür önlemler için alınan karar onaylandığında Facebook, Twitter, instagram gibi sosyal mecralarda fake hesapların sonu gelecek.

fd0e2e15caaa6fac61099e12fefc5b3d

Çeşitli küçük düşürmelere karşı önlem olacak nitelikte olan bu karar uygulamaya girdiğinde birçok gereksiz hesap da açılmamış olur diye düşünüyorum. Sanal ortamda gerçekten oluşan çöplük bu şekilde azalmaya başlar diye tahmin ediyorum. Bu kararı merakla bekliyor olacağız.