Facebook Ödüllü Soru Virüsü Nasıl Silinir?

tarafından
265
Facebook Ödüllü Soru Virüsü Nasıl Silinir?

Sosyal medya kullanımı yaparken kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Zira sosyal medya uygulamaları içerisinde özellikle son dönemde binlerce virüs dolaşmaya başladı. Sosyal medya uygulamalarının önemli bir yer edinmesiyle beraber tabi ki casus yazılımlarda bu alana yöneltilmeye başlandı. 1,5 milyarın üzerinde kullanıcı sayısı bulunan Facebook içinde casus yazılım risklerinin bir hayli arttığını söyleyebiliriz. Sahte hesaplar, hesaplara yapılan saldırılar sonrasında hesapların ele geçirilmesi gibi olumsuzlukların yanında şimdilerde de casus yazılımlarla kullanıcının Facebook hesabı zombi hesap haline getirilip kullanıcıdan habersiz olarak reklam paylaşımları, beğeni ve benzeri birçok işlem yapılmaya başlandı. Bu işlem için tabi ki öncelikle kullanıcının bilgisayarına casus bir yazılım atılıyor. Son dönemde Facebook üzerinde bu şekilde en çok rastlanılan virüs ise ödüllü soru virüsü. Kullanıcılara reklam olarak gösterilen bu casus yazılıma tıklanması halinde yazılım sizi doğrudan Adobe eklentisine yönlendiriyor. Adobe eklentisi yüklü olmadığı için sizden yükleme yapmanız isteniyor. Dosya logosuna tıkladığınızda ise virüs doğrudan Google üzerinden kayıt defterine ekleniyor. Virüsü silmek için de mutlaka kayıt defterine müdahale etmeniz gerekiyor. Bu işlemleri nasıl yapabiliriz? Virüsü tam olarak silmek mümkün mü? Bakalım.

  • Hemen belirtelim direk Google tarayıcıya eklenen bu virüsü silmek için Google’ı kayıt defteri dahil tam olarak kaldırmanız yararlı olabilir. Fakat bu noktada programı tüm kayıt defteri verileriyle beraber silmeniz gerekiyor. Aksi halde silme işleminden sonra bile virüs yazılımlarından kurtulamıyorsunuz. Bu nedenle Google uygulamasını silmek yerine doğrudan kayıt defterine müdahale etmek daha yaralı olacaktır.
Facebook Ödüllü Soru Virüsü nasıl silinir

Facebook Ödüllü Soru Virüsü silme

  • Bu işlem içinde öncelikle “çalıştır” menüsünü açıyoruz. Daha sonra çalıştır kutusunun içerisine “regedit” yazarak kayıt defterini görüntülüyoruz. Daha sonra “HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE” dosyasını bulmanız gerekecek. Ardından da “Poicies” kısmına girip Google sayfasına geçiyoruz. Google dosyasını bulduğumuzda ise karşımıza gelen dosyalar içerisinde anlamsız ifadeler içeren bir dosya olacak. Genelde 147515494944465651kmjıbhub şeklinde gözüken bu dosyayı sildiğimizde sorun çözülmüş olacaktır. Silme işleminden sonra bilgisayarını yeniden başlatın.