Facebook Geçmiş Veriler Arşivi Nasıl İndirilir?

tarafından
745
Facebook Geçmiş Veriler Arşivi Nasıl İndirilir?

Sosyal medya kullanıcıların ilk olarak tercih ettiği platform Facebook oluyor. Çıktığı andan itibaren sosyal medya tanımını bir hayli değiştiren ve birçok uygulamaya da ilham kaynağı olan Facebook, son dönemde kullanıcı sayılarında büyük bir yükseliş yakalamış durumda. Zira son yapılan veri açıklamalarına göre Facebook 1,65 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu kadar büyük bir kitleye hizmet sunması aslında Facebook’un ne kadar büyük bir platform olduğunun da kanıtı niteliğinde. Tüm bunlarla beraber Facebook hemen her gün büyümeye devam ederken her kullanıcı içinde özel bir sisteme sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Zira yine Facebook sunucu hizmeti sayesinde 1,65 milyar kullanıcının her birinin yaptığı paylaşımlar eklediği veriler kısacası hemen her şey Facebook sunucularında yedekleniyor. Bu durumda geçmiş paylaşımlarınızı da çok kısa bir süre içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Facebook’un sunucularla beraber sunduğu bu hizmetten yararlanarak nasıl geçmiş paylaşımlarımıza ulaşabiliriz daha detaylı bakalım.

  • Hemen şunu belirtelim Facebook bu noktada yaptığınız tüm paylaşımları, etkinlikleri ve benzeri tüm aktiviteleri size arşiv dosyası olarak sunmakta. Yani tüm bu paylaşımları Facebook üzerinde görüntülemiyorsunuz. Direk olarak arşiv şeklinde bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Bu nedenle indirdiğiniz dosyanın güvenliğini sağlamakta tamamen size ait bir görev olarak dikkat çekiyor. Şimdi gelelim nasıl arşiv dosyasını indireceğimize. Öncelikle Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından profil bölümüne gelerek ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz.
Facebook Geçmiş Veriler Arşivi silme işlemi

Facebook Geçmiş Veriler Arşivi

  • Şimdi karşınıza gelen ekrandan genel hesap ayarları sekmesine girmeniz gerekiyor. Yedek dosyamızı da bu menü üzerinden indirmemiz gerekecek. Genel hesap ayarlarına geldiğinizde ayar menüsünün en alt kısmında “Facebook verileri kopyasını indir” gibi bir yazı olduğunu göreceksiniz. Bu noktada yazının indir kısmı doğrudan indirme bağlantısına bağlı oluyor. Siz buradan indir sekmesine bastığınızda karşınıza “verilerimi indir” ekranı gelecek. Verilerimi indir ekranında yer alan “arşivimi başlat” sekmesine tıkladığınız da ise indirme işlemi başlatılıyor. İndirme işlemi yaptığınız paylaşım sayısına bağlı olarak kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Ardından indirilenler klasörü içerisinde “Facebook.rar” dosyasının olduğunu göreceksiniz. Burada tüm verileriniz bulunuyor.