Facebook Çalınan Hesap Güvenilir Kişi Uygulaması İle Nasıl Kurtarılır?

tarafından
637
Facebook Çalınan Hesap Güvenilir Kişi Uygulaması İle Nasıl Kurtarılır?

Sosyal medya denildiği zaman gerek akıllı telefonlarda gerekse de web sürümler üzerinde akla ilk gelene uygulama Facebook oluyor. 1,65 milyar kişi tarafından kullanılan Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olduğu gibi bunun aynında aktifliği de en fazla olan uygulamalardan da biri. Yani bir gün içerisinde Facebook üzerinden milyonlarca paylaşım yapılıyor. Bu rakamın 100 milyonun üzerinde olduğunu belirtelim. Uygulamanın bu kadar ilgi çeken ve bu kadar etkili bir uygulama olması ise aslında yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına neden olmakta. Zira özellikle ünlü kişilerin ya da takipçi sayısı fazla olan hesapların kullanıcı sayıları v etki ettikleri kitle çok olduğu için bu hesaplara yapılan hacker saldırılarını da biliyoruz. Bu şekilde birçok kişinin Facebook hesabı da ele geçiliyor. Ele geçirilen hesaptan ise sizin adına paylaşımlar yapılması büyük sorunlara neden olabiliyor. Bunun için tıpkı İnstagram’da olduğu gibi Facebook üzerinden de destek sayfalarını kullanarak hesaba erişim sağlama istediğinde bulunmanız mümkün. Fakat bu durumda da karşınıza bir dizi belge sorunu çıkıyor. Zira sunacağınız kanıtların yeterli olmaması durumunda hesabı geri alamıyorsunuz. Bu sorunu çözebilmek için ise Facebook güvenilir hesap yöntemini kullanmakta. Güvenilir hesap oluşturarak böyle bir olumsuzlukta oluşturduğunuz hesaba gelen kodu kullanmanız yeterli oluyor. Peki, güvenli hesabı nasıl oluşturuyoruz? Daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak Facebook web sürümün üzerinden hesabımıza giriş yapıyoruz. Facebook hesabımıza giriş yaptıktan sonra ise karşımıza gelen ekrandan ayarlar sekmesine giriş yapmamız gerekecek. Ayarlar sekmesine girdiğinizde ise sol menüde bir takım ayarların görüntülendiğini göreceksiniz. Bu ayarlar içerisinden “gizlilik ayarlarına” tıklamanız yeterli. Gizlilik ayarlarına tıkladığınızda ise sağ kısımda menünün ayar içeriğini görüntüleyeceksiniz.
Facebook güvenilir kişi hesabı

Facebook güvenilir kişi oluşturma

  • Şimdi buradan güvenlik seçenekleri bölümüne iniyoruz. Güvenlik seçenekleri kısmında “güvenilir kişiler” sekmesini göreceksiniz. Buradan “güvenilir kişileri seç” ifadesine tıklıyoruz. Şimdi buradan güvenilir kişi olmasını istediğiniz kullanıcının hesabını belirtilen alana yazıyoruz. Belirtilen alana söz konusu ifadeyi girdikten sonra sizden hesap şifreniz bir kez daha istenecek. Güvenlik için Facebook hesabını o an kullanan kişinin siz olduğunu belirtmek için şifrenizi bir kez daha giriyorsunuz. Ardından güvenli kişi olarak seçtiğiniz hesaba bildirim gönderimi de yapılıyor.