Facebook Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

tarafından
228
Facebook Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Facebook. Özellikle son iki yılda milyonlarca kullanıcı kazanan başarılı uygulama kullanıcı sayısını da 1,65 milyar kişiye çıkarmayı başardı. Uygulamanın bu başarısıyla beraber son dönemde gördüğü ilginin artması sürekli yeni güncellemelerin de gelmesine neden oldu. Özellikle bu noktada Facebook arama ayarlarını değiştirdiği güncellemeler kullanıcılar arasındaki etkileşimin artmasına neden olmaya başlamıştı. Uygulamanın aktifliği bu şekilde arttırılırken eklenen yeni özelliklerde merak konusu olmaya başladı. Bu özellikler arasında arama geçmişini temizleme özelliği ise Facebook’a büyük bir artık kattı. Bu sayede kullanıcılara hangi kullanıcıyı ararsa arasın, arama işlemi bittikten sonra eski verileri de temizleyebiliyor. Bu yöntemle hem bir dahaki aramalarda eski yapılan aramaların görüntülenmesi engellenmiş hem de arama menüsünde aranan kullanıcıların sürekli öneri olarak gösterilmesinin önüne geçilmiş olunuyor. Facebook arama menüsünün nasıl temizleneceğini konusunda ise daha fazla bilgi verelim.

  • Şimdi bu işlem için öncelikle Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz. Hesabımıza giriş yaptıktan sonra ise profil kısmının hemen yanında yer alan aşağı ok işaretine tıklayarak ayar menüsünün görüntülenmesini sağlıyorsunuz. Facebook uygulaması için açtığımız bu ayar menüsü üzerinde yer alan “hareket dökümü” sekmesine tıklamamız gerekiyor.
Facebook Arama Geçmişi temizleme

Facebook Arama Geçmişi

  • Şimdi karşımıza sol taraftan açılır bir menü gelecek. Karşımıza gelen bu menü üzerinden en alt kısımlarda yer alan “Daha fazlası” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıklamamız halinde karşımıza arama ayarlarının bulunduğu bir yeni menü daha gelecek. Biz buradan “Ara” menüsüne tıklıyoruz. Açılır pencereden ise ara sekmesinin sol kısmında yer alan “Arama geçmişimi temizle” sekmesine tıklamamız gerekiyor. Bu şekilde daha önce yapmış olduğumuz tüm arama işlemleri temizlenmiş oluyor. Facebook üzerinden daha önce aradığınız bir profilin ana sayfada önerilerde de yer almadığını göreceksiniz. Zira arama geçmişinin silinmesi bu menüdeki önerilerin bir kısmının da kalkması anlamına geliyor. Tekrar arama yaptığınızda da aynı kişiler yeniden arkadaş önerisi olarak gösterilebilir.