Facebook Adınıza Açılan Sahte Hesabı Nasıl Kapatırsınız?

tarafından
274
Facebook Adınıza Açılan Sahte Hesabı Nasıl Kapatırsınız?

En çok tercih edilen sosyal medya uygulaması olan Facebook, son dönemde kazandığı başarıyla beraber bu alanda lider olmayı da başardı. Genel olarak kullanıcı sayısıyla beraber sektörde zirveye oturmayı başaran uygulama bu yöne ile hackerların da gözde uygulaması haline gelmeye başladı. Zira dev kullanıcı kitlesi sayesinde uygulamanın hem gelir yönünde büyük ayrıcalıklar sağlıyor olması hem de çok geniş kitlelere hitap ediyor olması aslında bu durumun ana nedeni. Bununla beraber uygulamada hack sorunu dışında bir de sahte hesap sorunu olduğunu da söylemek gerekiyor. Genellikle ünlü isimler adına açılıyor olsa da son dönemde sıradan kullanıcılarında adına sahte hesaplar açılmaya başladı. Açılan tüm bu sahte hesaplar için Facebook’un da ciddi önlemler aldığını söylemek gerekiyor. Hem kullanıcıların güvenliğini sağlamak hem de kullanıcı sayısı verilerinden sahte hesaplı kullanıcıların verilerini silmek amacı güden Facebook bu noktada kullanıcıların da sahte hesap ile karşılaşması durumunda kullanıcıların doğrudan destek sayfaları aracılığıyla kendilerine ulaşması da istenmekte. Bu gibi bir sahte hesapla karşılaşılması durumunda da nasıl bir yol izlenerek Facebook’a ulaştığımıza daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle sahte hesap olduğunu düşündüğünüz ya da kendi adınıza açılmış olan sahte hesap sayfasına girmeniz gerekiyor. Hesap sayfasına girdiğiniz de ise şimdi kapak fotoğrafı kısmında bulunan üç nokta sekmesine basarak ayarlar sekmesine giriyoruz. Ardından açılan menüden ise “şikayet et” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Şikayet et sekmesine tıklar tıklamaz karşınıza yeni bir menü açılacak. Karşınıza gelen ekrandan “bu hesabı şikayet et” sekmesine tıklıyoruz.
Facebook şikayet

Facebook

  • Şimdi ise hesap için şikayet oluşturma işlemi yapacağız. Hesap sahte hesap olarak şikayet edileceği için şikayet nedeninde de bu alan için oluşturulmuş olan seçeneği seçmemiz gerekecek. Bu noktada ise “Bu zaman tüneli beni veya tanıdığım birini taklit ediyor” ifadesini işaretleyerek kimi taklit ediyorsa kimlik kısmında taklit edilen kişinin Facebook hesabını seçerek işlemi tamamlıyor ve dosyayı göndere basıyoruz. Kısa süre sonra inceleme işlemi başlayacaktır.