F.flux Programı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

tarafından
1591
F.flux Programı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarla uğraşan kullanıcıların ekran teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun bir süre sonra ekrandan gelen mavi ışık dalgaları ve ekran parlaklığı nedeniyle özelikle göz kaynaklı sağlık sorunları yaşamaya başladığını biliyoruz. Göz sağlığı için ciddi riskler barındıran bilgisayar ekranlarının oluşturduğu bu etkileri en aza indirmek için çeşitli yardımcı araçlar olduğunu da söylemek mümkün. Göz koruyucu gözlükler ekran filmleri derken bu alanda artık ekran ayarlarını düzenleyen programları da görmeye başladık. Hem ekrandaki renk ayarlarını hem de parlaklık ayarlarını düzenleyen bu programların başında ise F.flux geliyor. Hem Windows hem de OSX işletim sistemlerinde kullanılan F.flux programı nedir? Ne işe yarar? Daha detaylı bakalım.

F.Flux Programı Ne İşe Yarıyor?

Yazımızda da aslında girişini yaptığımız gibi F.flux programı bilgisayarın renklerini ve parlaklığını düzenliyor. Günün saatlerine ve dışarıdaki ışığa göre bilgisayarın ekranını düzenleyen F.flux bununla beraber yine saat dilimine göre ekranın kırmızı renklerini öne çıkararak ekranda göz yoruculuğu en aza indiriyor. Özellikle ekranın parlağının da tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi zamanla artıp azaltmak şeklinde değiştirildiğini de belirtelim. Tabi bu işlem için bilgisayarların çoğunda her hangi bir sensör bulunmadığı için yine günün saatlerinden yararlanılıyor.

F.flux Programı nasıl çalışır

F.flux Programı kurma

F.flux Nasıl Kullanılır?

  • Programın nasıl kullanıldığına gelelim. İlk olarak resmi siteden boyutu oldukça küçük olan uygulamayı indiriyoruz. Daha sonra .EXE bağlatışını kullanarak yükleme işlemini de tamamlıyoruz. Programı kurup açtıktan sonra ayarlamalara geçiyoruz.
  • Öncelikle programın kendisi bir konum belirleme işlemi yapacak. Fakat bu konum ayarlarının çoğu zaman doğruyu göstermediğini söylemek gerekiyor. Bu nedenle konum ayarı için mutlaka sizin manuel bir ayarlama yapmanız gerek. Manuel olarak konum ayarlaması yapmak içinse “set your location” sekmesine tıklayarak lokasyon penceresini açıyoruz. Ardından da yaşadığımız şehrin adını karşımıza gelen kutucuğa giriyoruz. Karşımıza ayarların onay penceresi gelecek. Bu pencereye de “done” diyerek işlemi tamamlamış oluyoruz. Eğer ki bilgisayar saatiniz doğru ise sorunsuz bir şekilde program güneş zamanlarına bağlı olarak ekran ayarını yapacaktır.