En Uygun Laptop Nasıl Seçilir?

tarafından
436
En Uygun Laptop Nasıl Seçilir?

Öncelikle satın almayı düşündüğünüz laptop ile ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz? İşinizde, eğitiminizde, oyun oynamak için ya da yalnızca web sitelerinde sörf yapmak ve sosyal ağlara bağlanmak için mi bir laptopa ihtiyacınız var, bunu belirlemelisiniz. Böylelikle kullanımınıza ve bütçenize en uygun laptopu hiç zorlanmadan seçebilirsiniz. Günümüzde piyasada 600 TL’den 6000 TL’ye kadar çeşitli özellik ve büyüklükte laptop bulmak mümkün. İş için gerekli bilgilerinizi yanınızda taşıyabileceğiniz 11 inç ve daha küçük laptoplar ya da her türlü gelişmiş oyunu oynayabileceğiniz oyun laptopları tercih yapmanız için sizi bekliyor.

Peki bu kadar çok alternatif arasından size uygun laptop nasıl seçilir?

Gelin birlikte sizin için hazırladığımız laptop seçme rehberine göz atalım:

  1. Ekran Boyutları

Ekran boyutu laptop için en belirleyici özelliklerden birisidir. Zira oyun oynamak için bir laptop satın almayı düşünüyorsanız 10-12 inç ekran büyüklüğüne sahip laptoplar sizin için uygun değildir. Oyun tutkunlarının 17-18 inçlik laptopları tercih etmeleri daha yerinde olacaktır. Ancak iş, eğitim ya da internette sörf yapmak için tercih edilecek laptopun ekran büyüklüğünün 10-15 inç arası olması yeterlidir.

  1. İşlemci Hızı

1200 TL’nin altında bir bütçeniz varsa Intel Core i3, Intel Celeron ya da AMD E Serisi işlemciler kullanılan bir laptopu tercih edebilirsiniz. Bütçeniz daha fazla ve daha hızlı bir laptop istiyorsanız Intel Core i5, Core i7 işlemcili bir laptop sizin için daha uygun olacaktır.

  1. Batarya Ömrü

Laptopunuzu sürekli yanınızda gezdirmeniz ve her an her yerde kullanmanız gerekiyorsa batarya ömrü uzun olan bir laptop tercih etmelisiniz. Zira her yerde elektrik bulamayabilir ya da ağır şarj aletinizin size yük olmasını istemeyebilirsiniz.

  1. İşletim Sistemi

Günümüzde en çok tercih edilen işletim sistemleri arasında Windows ve Mac Os yer alıyor. Windows kullanmaya alışkınsanız işletim sistemi tercihiniz bu yönde yapmalısınız.