Ekstra Program Kullanmadan Windows 8 İle Belge Taraması Nasıl Yapılır?

tarafından
537
Ekstra Program Kullanmadan Windows 8 İle Belge Taraması Nasıl Yapılır?

Bilgisayar işletim sistemi denilince akla ilk gelen firma Microsoft oluyor. Neredeyse bilgisayarların donanım teknolojileriyle beraber bir gelişim sürecine giren Microsoft, dünyanın en köklü işletim sistemi olan Windows’a sahip. Özellikle Linux gibi bireysel kullanıcılara çok fazla hitap etmeyen işletim sistemlerini geride bırakan Windows her sene yeni sürümleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanmaya başladı. En son Windows 8 serisiyle yeni bir interaktif görünüme kavuşan işletim sistemi artık yavaş yavaş yardımcı programlarında yerini almaya başladı. Her ne kadar ücretsiz olarak sunulduğu için birçok kullanıcı Windows 10 işletim sistemine geçmiş olsa da hala Windows 8 kullanan kullanıcılarında yardımcı uygulamaların neler olduğu bilmesi gerekiyor. En azından bu uygulamaları bilmek 3.parti yazılımlara duyulan ihtiyacı da azaltıyor. Bu bağlamda Windows 8 üzerinde en çok kullanılan yardımcı uygulama ise yazıcı ve fak uygulaması. Tıpkı All-in-one yazılarda kullanıldığı gibi bir programa sahip olan Windows 8 özellikle tarama işlemleri için hiçbir programa gerek duymadan kullanıcılara tarama yapma imkanı sunuyor. Uygulamayı nasıl başlatacağımıza gelirsek;

  • İlk olarak Windows 8 giriş ekranını görüntülememiz gerekiyor. Masaüstü görünümüne geçmeden önce bu ekran üzerinden arama menüsünü açıyoruz. Sağ taraftan açılan arama menüsüne ise “tarama” yazıyoruz.
Windows 8 İle Belge Taraması yapma

Windows 8 İle Belge Taraması

  • Tarama yazısını eklediğimiz anda sol kısımda bir uygulama gözükecek. Eğer bilgisayarınız internete bağlı bir konumda (bağlı olmadığı zamanda görüntülenebilir) o zaman arama yaptığınız menünün alt kısmında “tarama” kelimesiyle ilgili arama sonuçları ve sözcük karşılaştırması çıkabilir. Bu çıkan sonuçlara tıklamanız sizi ya internet sayfasına yönlendirecek ya da bilgisayar içerisinde bir dosya araması yapacaktır. Bizim istediğimiz ise bu değil. Sizin direk olarak sol taraftar çıkan ve işletim sisteminde yüklü olarak gösterilen uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Uygulamaya giriş yaptığınızda ise bir pencere açılacak. Buradan “yeni tarama” sekmesine tıklamanız yeni tarama penceresinin açılması için yeterli. Windows 8 üzerinden programsız tarama yapmak bu kadar basit. Tabi tarama metni için bir tarama cihazına ihtiyaç duyulduğunu da belirtelim.