Dizüstü Bilgisayarların Isınması Nasıl Engellenir?

tarafından
791
Dizüstü Bilgisayarların Isınması Nasıl Engellenir?

Yaz ayalarında bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri ısınma sorunu oluyor. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda ince yapıyı korumak için yetersiz fan sistemlerinin bulunması ve bunun yanında hava akışı için yeterli boşluğun olmaması dizüstü bilgisayarların bir nebze daha ısınma sorunu yaşamasına neden oluyor. Peki, ısınma nedeniyle ne gibi sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz? Bu noktada en çok yaşanan sorun ısınmaya bağlı olarak işlemcinin hızının düşmesi. Haliyle bu durumda bilgisayar ısındıkça bilgisayarda yavaşlama sorunu da yaşanmaya başlanıyor. Özellikle uygulamalarda da yavaşlama sorunu nedeniyle sağlıklı bir kullanım yapmak mümkün olmuyor. Bunun dışında ısınma sorunuyla beraber bilgisayarda ani kapanma sorunları da yaşanabiliyor. Belli bir derecenin üzerine çıkılması durumunda bilgisayarınız yanma gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için güvenlik açısından sistemi kapatıyor. Haliyle bilgisayarı kullanırken bir anda kapanmasıyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Tüm bunların dışında en büyük sorunlardan bir tanesi de son aşamada bilgisayarın bazı bölümlerinin ısınma nedeniyle fiziksel olarak zarar görmesi. Tüm bu olumsuzluklar bilgisayarınıza kalıcı olarak hasar verebildiği gibi çok daha ciddi sorunlara neden olarak yangınla bile sonuçlanabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için ise alabileceğiniz bazı önlemler var. Peki, bu önlemleri neler? Nasıl bilgisayarımızın ısınmasını engelleriz daha detaylı bakalım.

  • Bu noktada kullanıcıların ilk olarak bilgisayarlarını doğru yerleştirmesi gerekiyor. Zira bilgisayarın hava akışını sağlayan fan deliklerinin kapanmamış olması gerekli. Bunun için genelde dizüstü bilgisayarların altında bilgisayarı tabandan bir nebze ayırmak için lastik olduğunu da görebilirsiniz. Bunun dışında sizin de bilgisayarı doğrudan düz bir zemine koymak yerine alt kısma havalandırma alanlarının açık kalacağı şekilde bir cisim koymak etkili olacaktır.
Dizüstü ısınma sorunu

Dizüstü bilgisayarı soğutma

  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise fanın temizlenmesi olması. En fazla 6 ayda bir mutlaka bilgisayarın fanlarını temizlemeniz gerekiyor. Zira bilgisayarlarda fanın dönüşünün ters bölümünde toz topakları oluşabiliyor. Zaman içerisinde bu toz topları fanın dönüş hızını değiştirebiliyor. Temizleme sırasında termal macundan da yararlanabilirsiniz. Tüm bunların dışından son olarak harici olarak soğutucu fan kullanımı da yapabilirsiniz.