Çin’de 5G Testlerine Başlandı

tarafından
239
Çin’de 5G Testlerine Başlandı

Çin’de 5G Testleri müthiş bir hızla ilerleme göstermeye başaldı. Çin‘in 2020 senesinde yüksek mobil internet sürati ve daha çok veri kapasitesi sağlayan 5G teknolojisine geçeceği açıklandı.

Çin, 5 ‘inci kuşak 5G kablosuz internet teknolojisi bölümünde inceleme ve testlerine başladı.

Şinhua Ajansı‘nın Çin Endüstrisi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ‘na dayandırılarak verilen haberde, yüksek mobil internet sürati ve daha çok veri kapasitesini sağlayacak 5G teknolojisi inceleme ve testlerine başlandığı , 2020 senesinde de hizmete sunulacağı ifade edildi.

Bakanlık içeriğinde ki 5G Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Birimi Başkanı Cao Şumin, inceleme ve testin hedefinin, küresel 5G standartlarının oluşmasını destekleyebilmek ve telekom sanayisinin gelişimini artırabilmek olduğunu söyledi.

Araştırma ve test çalışmaları nın 2018 ‘de tamamlanacağı ve mahalli telekom hizmeti sağlayıcıları yönünden 5G’nin 2020’de ticari olarak kullanıma sunulmasının beklendiği duyuruldu.

Bununla birlikte, 4G teknolojisi ülkede 2013 senesinde kullanılmaya başlandı. 905 milyondan çok mobil internet kullanıcısından 380 milyonu nun 4G ‘yi kullandığı ifade edildi.

Mobil aygıtların internet erişimlerinde 3G teknolojisi saniyede aşağı yukarı 28 megabit, 4G teknolojisi saniyede aşağı yukarı 100 megabit bağlantı süratleri sağlarken, bu rakamın 5G teknolojisiyle bin megabit civarlarına ulaşması beklenmekte.