Cep Telefonuyla En iyi Şekilde Fotoğraf Nasıl Çekilir?

tarafından
571
Cep Telefonuyla En iyi Şekilde Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Önceden cep telefonlarına konulan kamera özelliğinin çok fazla bir faydası olmayan süs aparatları gibiydi ve bunlarla çekilen fotoğraflar herhangi bir dijital fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların yanından bile geçemezdi. Ama şimdi işler değişti ve bugün tabletler, telefonlar en az 5mp ve üzerinde görüntü kaliteleri, LED flashları ve görüntü sabitleyicileri ile birçok kameralardan daha iyi sonuçlar elde etmektedir. Aslında artık cep telefonlarındaki kameralar çok iyi durumdalar herhangi bir şekilde sokakta veya başka bir yerde aniden fotoğraf çekmeniz gerektiğinde dijital fotoğraf makinenizi evde unutmanızın bir üzüntüsünü pek fazla aramazsınız. Fakat her seferinde iyi sonuç almak için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Burada sizlere görüntülerdeki bulanıklardan nasıl kaçınılacağını, farklı ışıklarda nasıl flashı kullanacağınızı, renklerin zıtlığını nasıl ayarlayabileceğiniz gibi birkaç özellikten bahsedeceğiz.

Parlak bir güneş ışığı varken bile flashı kullanmak kesin, güzel gölgeler yakalama konusunda sizlere yardımcı olabilir. Fotoğrafını çektiğiniz objeler ya da kişilere yakın durun böylece flashın tüm detayları sizin için ortaya çıkacaktırlar ve böylelikle daha kesin fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.

Cep telefonlarındaki kameralardaki ISO’yu değiştirdiğinizde aslında onun ışığa olan duyarlılığını değiştirmiş olursunuz. Mesela gece bir çekim yaparken ISO’yu çok arttırırsanız dijital bir kirlilik yaratacaksınız ve çektiğiniz fotoğraflarda umulmadık koyu veya açık renkli piksellerle karşılaşabilirsiniz. Eğer bu özellik cep telefonunuzdaki kamerada varsa fotoğraf çekeceğiniz zaman görüntü sabitleyici de beraberinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Otomatik odaklanma özelliği sayesinde fotoğraflarınız telefonunuzu çok sallamadığınız sürece net olacaktır. Sabit tutmak telefonlarınızın fotoğraf çekiminde çok önemlidir. Bulanıklık her zaman kötü değildir, bazen çekilen bir objeyi geri plandan ön plana çıkararak fotoğrafta daha yumuşak bir arka plan hazırlamanızı yardımcı olur. Kendinizin de olacağı bir fotoğraf elde etmek istiyorsanız, cep telefonunuzu sabit bir yere koyduktan sonra zamanlayıcıyı kullanın, eğer yoksa cep telefonu marketlerden indirebilir ve kullanabilirsiniz. Kameranızın ayarlarında sepya gibi uygulayabileceğiniz filtreler bulabilir ve ayrıca android marketlerden indirebileceğiniz bir çok kaliteli filtreleme uygulamaları indirebilirsiniz.