Casper M1 İncelemesi

tarafından
496
Casper M1 İncelemesi

Casper’in 25. Yılına özel üretilen Casper Via M1 modeliyle karşınızdayız sevgili okurlarımız.

Casper, bu modelden o kadar çok umutlu ki gerçekten büyük satış rakamlarını elde etmek istiyor. Günümüz piyasasında bildiğiniz üzere bir çok Çin markası yer almış durumda. Bakalım Casper’in bu fiyat performans telefonu karşımıza hangi özelliklerle geliyor hep birlikte inceleyelim.

İki model olarak karşımıza gelen cihazda 16 GB lık versiyon ve 32 GB lık versiyonlar bulunmakta. 16 GB lık versiyonu 899 TL , 32 GB lık versiyonu ise 999 TL fiyat bandında karşımıza geliyor. 3 GB lık RAM ile bir çok  cihazın  önüne geçebilecek cihaz, 999 TL bandındaki ilk 3 GB RAM kullanan akıllı cep telefonu oluyor. Micro SD kart desteği ise cep telefonlarında hafıza kartı kullanmak isteyen kullanıcıların içine gerçekten su serpiyor. 32 GB lık versiyonunda eski amiral gemilerini aratmayan özellikler bulunuyor.

Tasarım

Cihazın tasarım anlamında gözümüze çarpan ilk çizgileri iphone 6 modellerine benzemekle birlikte 2.5D ekran kullanması. Bu bombeli ekran iphone 6 serilerinde ve yeni Samsung Galaxy A3 , A5, A7 2016 serilerinde kullanıldı. Hem dizayn olarak şık duran 2.5D ekranlar kullanıcılara yüksek kullanım keyfi de sunuyorlar.

casper_VIA_M1

Telefon plastik materyaldan üretiliyor. Kullanılan plastiğin yapısı şık olmakla birlikte basit plastikten uzak sağlam bir yapıya benziyor.Cihazda bir metal izlenimi var. Arka kapak da plastik olmakla beraber açılıyor ancak pil çıkarılamıyor. Sim kart ve SD kartı arka kapağı açıp takabiliyorsunuz.

Cihazın ön tarafında flaş ışığı bulunuyor ve arka tarafında, bir çok modelde olmayan çift led flaş bulunmakta. Çift led flaş aynı ton değil de çift tonlu olsaydı daha iyi olabilirdi.

Şarj giriş yeri cihazın ortasından ziyade sol tarafa konumlandırılmış biçimde duruyor.

Kalınlık ; 6.8 mm , Ağırlık: 145gram şeklinde üretilen cihazda 5.2 inçlik ekran bulunuyor.

Ekran

5.2 inçlik FullHD IPS bir ekranla karşımıza çıkan Casper Via M1, parlaklığıyla SuperAmoled ekranları neredeyse aratmıyor diyebiliriz. İlk başta gözünüze çarpan parlak renk bandını Ayarlar kısmından da değiştirebiliyorsunuz.

2.5D ekran ile gelen cihazın ekran özelliğine gelelim.

2.5D Ekran Nedir?

a317a31f5bca5a31474ed6e1b6b931e7

2.5D ekran, orta alanı düz 2D ancak ekranın köşeleri yuvarlatılarak kasaya oturan 2.5D yapısındadır. Kullanıcıya kullanım keyfini vermesinin yanı sıra kullanılan cihazlara şık bir tasarım katar.

2.5D kullanan diğer cihazlardan bazıları ise şu şekilde;

Samsung Galaxy A 2016 serisi,

Huawei G8

Meizo Pro5

İşlemci

MediaTek kullanan Casper Via M1 bu konuda bizleri şaşırtmıyor. Neredeyse bir çok Çin markasında kullanılmaya uzun süre önce başlayan MediaTek, Snapdragon işlemcilere kıyasla yakın performans, daha ucuz maliyet sebebiyle piyasada tercih edilmekte.

MediaTek MTK6753V isimli işlemci, 1.3 GHZ bandında 8 çekirdekli bir işlemci.Snapdragon 615 modeliyle kıyaslayabileceğimiz işlemciyi şöyle bir açacak olursak, Samsung Galaxy J7 modeliyle kıyaslayabiliriz. İki varyanta sahip olan işlemci Mali T-720 ve Mali T-760 versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Mali T-760 modeli, Snapdragon 615 modelinden ; Grafik performansı olarak ve işlemci performansı olarak daha yüksek ancak bu cihazda Mali T-720 ile geliyor. Grafik işlemci birimi Snapdragon 615 den biraz daha düşük seviyelerde.

3 GB RAM konusu özellikler kısmında gözümüze çarpan ilk özellik oluyor. Bu cihazda 3GB RAM aslında biraz gereksiz mi kalıyor sorusu geliyor akıllara. Biliyorsunuz ki donanım ne kadar yüksekse pil o kadar güçsüzleşiyor keza Casper Via M1  arayüz bakımından kesinlikle 3 GB RAM gerektirmeyen bir arayüz kullanılıyor. Cihazın 2 versiyonu olduğunu tekrar hatırlatalım. Dahili hafıza olarak 16 GB , 32 GB şeklinde geliyor. MicroSD kart desteğinin olduğunu da unutmayalım. 5.1 Lollipop Android sürümüyle geliyor olması Android 6.0 Marshmallow sürümünü de kaldıracak gibimize geliyor. Donanımsal olarak Android 6.0 Marshmallow sürümünü destekleyecek kalitede olan cihaz, bu yazılımı kesin olarak alacak mı ne zaman alacak gibi soruları yanıtsız bırakıyor.

Performans Testleri

Cihazı elimize alıp oyun oynayıp kurcaladığımızda, sosyal medya hesaplarına girip resimler yüklediğimizde, telefon görüşmeleri yaptığımızda cihazın ısınma oranının 40 derece dolaylarında normal seviyelerde olduğunu gördük. Cihazın aldığı test puanları şu şekilde

tes

Bağlantı

Bağlantı kısmına biraz hayal kırıklığına uğradık diyebiliriz. Cihazda Wi-Fi ac desteği bulunmuyor. Peki cihazda Wi-Fi ac desteği bulunmazsa ne oluyor hemen söyleyelim. Direk ac desteğinin en çok nerede fark edileceği konusuna gelelim keza normal web sitelerine girip işlemler yapmanızı etkilemeyecek. 802.11ac Wi-Fi sürümlerinde bant aralıkları 40 MHz den 80 MHz seviyesine çıkartılmıştır.Yani yapılan tüm işlemler 802.11ac versiyonunda daha hızlı ve temiz ilerlemektedir.

Ayrıca işinize yarayacak bir diğer nokta modemin bağlantı seviyesi olacaktır.Yani arkadaşınızdaki telefonda 802.11ac desteği var ve Wi-Fi seviyesi full çubuk gösteriyorken sizinki 2,3 çubuk eksik gösterecektir.

999 TL bandında neredeyse hiçbir cihazda 802.11ac desteği bulunmadığını belirtelim.

Bluetooth, GPS gibi hizmetler dışında extra bir bağlantı hizmeti bulunmuyor.

Ses

Telefonun hoparlörü arka tarafa konumlandırıldığından telefonu yere,masaya bıraktığınız zaman hoparlörün o çaresiz hışırtısını duyabiliyorsunuz. Hoparlör bir çok agresif yapılı cihazlarda ön tarafa konumlandırılıyor. Bu konuda Black Berry Priv modeli gerçekten başarılı olmuş. Bu cihazda da ön tarafa konumlandırılması cihazı ayrı bir agresif kılarak satış rakamlarını etkileyebilirdi ancak Casper varsayılan yumuşak dizaynından kolay kolay vazgeçmeyecek gibi.

Kamera

Kamera kısmında ön kameradaki flaş desteği ve arka kameradaki çift led flaş desteği kamera beklentilerimizi arttırıyor. Bu arada cihazın 13 MP arka kamerası ve 5 MP ön kamerası bulunuyor.

13 MP arka kamera, 5 MP ön kamera, 999 TL fiyat bandındaki neredeyse tüm cihazlarda standart seviye taşıyor diyebiliriz. Bu cihazda standarttan sıyrılan özellikler ise, önde flaş ışığı, arkada çift led flaş ve ekranın FullHD olması. Önde flaş ışığı olan en büyük rakip ise Samsung Galaxy J5 ve Samsung Galaxy J7 modeli diyebiliriz.

Çift led flaş konusuna gelelim.

Bildiğiniz üzere tek flaş, çift flaş, çift tonlu flaş ve xenon flaş teknolojileri kullanılıyor. Xenon flaşı genelde Nokia kullanırdı ve bu konuda Carl Zeiss mercek ile gayet başarılı bir çift olurdu.

Çift led flaşın çift tonda olması bizlere neler getiriyor ?

Çift led çift tonlu flaşlar, çekilen fotoğraflara canlılık katmasının yanı sıra fotoğrafa gerçeklik ve doğallık katıyor. Bunun dışında bir özelliği bulunmamakta.

Kamera modlarında ise, Konum etiketleme,Elle odaklama,HDR,Panaroma, Seri çekim gibi modlar bulunmakta. 1080p FullHD çözünürlükte videolar çekebilen arka kameraya geniş açılı ön kamera eşlik ediyor.Ayrıca “Hızlı Çekim Modu” sayesinde saniyede 99 çekim yapabiliyorsunuz.

Batarya

Cihazda 2900 mAh batarya bulunmakta. Bu batarya değeri Sony Xperia Z5 modelinde de mevcut ancak neredeyse tüm özellikleri farklı olan Sony Xperia Z5 ile kıyaslayamayız. 2900 mAh batarya 5.2 inç ve FullHD ekranılı bir cihaz için ideal seviyede diyebiliriz. Aynı bataryaya sahip diğer cihazlar ise şu şekilde;

Samsung Galaxy A5 (2016 Modeli)

Lenovo Vibe Shot

Lenovo A7000

ZTE Nubia Z9 , Z9 Mini

Batarya testlerine gelecek olursak cihazı elinizden bırakmadan ortalama bir kullanımda 5-6 saat civarında kullanabiliyorsunuz. Bu oran size 1 gün yetecektir.

Kutu İçeriği

Cihazda standart kutu içeriği olan şarj başlığı(5v 1a) , usb kablosu, kulaklığı, yedek kulaklık silikonunun yanı sıra kılıf da geliyor.

Casper Via M1 modeline yazılım desteği verilirse ve kronik bir sorunu olmayacak gibiyse iyi bir fiyat performans cihazı diyebiliriz.

Artı Yanları

2.5D ekran

3 GB RAM

Şık dizayn

Ön tarafta flaş ışığı

Makul Fiyat

Eksi Yanları

Plastik Materyal

Tek tonlu çift flaş