Boot Önceliği Nasıl Değiştirilir?

tarafından
861
Boot Önceliği Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayar kullanımını gerçekleştirmek için mutlaka bilgisayarınızda işletim sistemi bulunması gerekiyor. İşletim sistemi bulunmayan bilgisayarlarda bilgisayarın boot menüsünü geçmek de mümkün olmuyor. Ancak harddisk içinde ya da her hangi harici bir sistemde işletim sistemi yüklüyse bilgisayar kullanımını gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu noktada bilgisayarlarda en çok tercih edilen işletim sisteminin de Windows olduğunu belirtelim. Microsoft tarafından geliştirilen ve bilgisayarda birçok işlemi yapmanıza izin veren Windows sayesinde kişiselleştirilmiş ayarlarınızı da bilgisayarda kullanabiliyorsunuz. Tabi tüm bu ayrıcalıklarıyla beraber Windows işletim sistemlerinde de zaman zaman sorunlar yaşanmıyor değil. Bu gibi sorunlarda öncelikle kurtarma işlemini yapmanız ama eğer sorun çözülmezse o zaman mutlaka işletim sistemini yeniden kurmanız gerekiyor. Windows işletim sistemini yeniden kurma yani bir başka söylemle format atmak için ise mutlaka Windows kurulum medyası haline getirilmiş bir disk, cd ya da taşınabilir belleğe ihtiyacınız oluyor. Bunun dışında kurulum aşamasında da mutlaka kullanacağınız cihaza göre boot menüsünden sıralama değişikliği yapmanız gerekiyor. Aksi halde format için kullandığınız cihaz da format işlemi için gözükmeyecektir. Zira bu noktada bilgisayar doğrudan harddisk üzerindeki sistemi başlatmak amaçlı olarak çalıştığından bu sorun format atmanızı engeller. Bu nedenle öncelikle boot menüsünden format için kullanacağınız cihazın başlangıç sırasını değiştirmeniz gerekiyor. Peki, bu işlemi nasıl yaparız daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak bu işlem için bios menüsüne girmeniz gerekiyor. Bios menüsüne girebilmek için ise bilgisayarın açılış ekranından F tuşlarını kullanmanız gerekecek. Genel olarak farklı bilgisayarlarda farklı şekilde değişmekle beraber bios için genel olarak kullanılan tuşlar F9, F11 ve F12 Bu tuşları kullanarak bios menüsüne girdikten sonra “boot” sekmesine girmeniz gerekiyor.
Boot Önceliği

Boot Önceliği değiştirme

  • Boot menüsünden format için kullanacağınız cihazı seçmeniz gerekiyor. Format atacağınız cihazın USB olduğunu düşünürsek bu menü üzerinden boot ekranında gözükecek olan USB cihazı birinci sıraya çıkarmanız gerekiyor. Şimdi ise ayarları kayıt altına alıp bilgisayarı bir kez daha yeniden başlatmanız gerekecek. Bilgisayar yeniden başlatılırken USB üzerinden format medyası başlatılmış olacaktır.