Bilgisayarın Sürekli Donma ve Kapanmasının Nedenleri ve Çözümü

tarafından
603
Bilgisayarın Sürekli Donma ve Kapanmasının Nedenleri ve Çözümü

Bilgisayarın Sürekli Donma ve Kapanmasının Nedenleri ve Çözümü

Günümüz çerçevesinde bilgisayarlar sürekli bazı problemler beraberinde karşılaşabilirler ve bu problemler da olabildiğince zor olarak çözülebilmektedir. Yine en çok karşılaşılan bilgisayar sorunlarının başında bilgisayarların aniden donmaları ve baştan başlamaları gelmektedir. Böyle bir problem da öncelikle bilgisayarın tekrardan başlamasına sebep olan olayın belirleme edilmesi gereklidir. Genel şekilde kullanıcılar bilgisayarları tekrardan harekete geçtiklerinde, donduklarında öncelikle zararlı yazılımlardan şüphelenirler yalnız bu tutum yanlıştır. Bilgisayar sorunlarını her daim zararlı yazılımlar oluşturmazlar ve zararlı yazılımların yanı sıra bazı durumlarda bilgisayarların periyodik şekilde bakımlarının yapılmıyor bulunması da bazı problemleri ile getirebilmektedir. İlk şekilde bilgisayarın neden başından başladığını ya da donduğunu belirleme edelim.

Aynı Etkenden Oluşabilir!

Aslında bu iki problem da birebir etkenden kaynaklanabilmektedir. Bilgisayar cihazların sebep tekrardan harekete geçtiklerine değinecek olursak öncelikle en son yüklemiş olduğunuz programları uygulama ekle kaldır menüsüne giderek kaldırmalısınız. Bu programları kaldırdıktan sonrasında bilgisayarınız üzerinde var olan bazı sürücüleri kontrol etmelisiniz. Yine zararlı yazılımlardan şüpheleniyorsanız veri tabanı olabildiğince güçlü olan bir anti zararlı yazılım uygulaması beraberinde tarama prosedürünü gerçekleştirmelisiniz. Tarama prosedürünü gerçekleştirdikten sonrasında bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımları temizlemelisiniz ve son şekilde bilgisayarınızı tekrardan başlatın. Lakin bu problem hala devam ediyorsa anti zararlı yazılım programları beraberinde tarama prosedürünü bilgisayarınızı güvenilir moda alarak yapmanız gerekiyor. Güvenli mod beraberinde bilgisayarınızı taradıktan sonrasında lakin hala bir zararlı yazılım meydana çıkmamış ise bu problem donanımsaldır.

Donanımsal şekilde tekrardan başlama, donma problemini oluşturacak olan tek bir unsur bulunuyor. O da işlemcinizin çok derece de ısınıyor bulunmasıdır. Lakin işlemciniz olabildiğince yüksek seviyelerde ısınırsa lakin ve ısı derecesi %90’a kadar ulaşırsa bilgisayarınız kendini güvenliğini sağlamak için tekrardan başlatabilir ve hatta kapatabilir. Yine işlemci ısısı %90’a ulaşırsa bilgisayarınız üzerinde bazı prosedürler yapılamayacağından ötürü donmalar meydana gelebilmektedir. Bu sebepten öncelikle bilgisayarınızın kasasını bilgisayarınız kapalıyken açmalısınız. Sonrasında işlemci fanını sökerek işlemcinin termal macununu kontrol etmelisiniz. Lakin macun yerinde ise fan parçalarının temizliklerini yapın ve toz beraberinde kiri temizleyin. Sonrasında işlemcinizi doğru olarak yerine yeniden takın ve kasanızın kapaklarını kapatın. Artık bilgisayarınız üzerinde donma ve kasmaların oluşmadığını görebilmektesiniz.