Bilgisayarın Kendi Kendine Açılma Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
565
Bilgisayarın Kendi Kendine Açılma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar teknolojisinde ufak farklılıklar olsa da aslında genel anlamda tüm yeni nesil bilgisayarların çalışma mantığı aynıdır. Tabi arada yazılımsal ve donanımsal farklılıkların olması bazı bilgisayarlarda daha yüksek verim alınırken bazı bilgisayarlarda ise daha düşük hız ve daha düşük verim alınmasına neden olur.  Fakat sistem özellikleri ne olursa olsun son dönem Bilgisayarlarda dediğimiz gibi ana çalışma mantığı aynıdır.  Bu nedenle bilgisayarın çalışmaması ya da çalışılırken hatalar ile karşılaşması durumunda yapılacak işlemler genel olarak aynıdır. Bu şekilde aynı düzenleme şekliyle çözülen sorunlardan bir tanesi de bilgisayarın kendi kendine başlaması sorunu.  Yaşanan bu sorunda siz elektrik bağlantısını yaptığınız an bilgisayarda yer alan ana kart işleme girer ve adventec Bios menüsü bilgisayara  çalışma komutunu gönderir. Hal böyle olunca siz istemeseniz dahi bilgisayarınızın sistemi başlatılmış olur.  Bu sorunu çözmek içinse hemen hemen her bilgisayarda aynı işlemi yapmak gerekir. Alınan bu hatayı çözmek için an kart üzerinden bir kaç ayarlama yapmanız gerekiyor.  Yapacağımız bu ayarlamayı ise Bios menü üzerinden yapacağız. Bios üzerinden kendiliğinden açılma sorunu nasıl giderilir daha detaylı bakalım.

  • Yapacağımız ilk işlem bilgisayarımızın Bios menüsüne giriş yapmak olacaktır. En büyük ayrılık da Bios menüsü üzerinde yaşanıyor. Bilgisayarınızın Bios menüsü özelliklerine göre giriş yapmamız gerekecek. Bu konuda genel olarak “F12, F8, F9” gibi tuşlar kullanılıyor. Sizin ana kart ve Bios sürümünüz için hangi tuş geçerli ise o tuşu kullanmanız gerekiyor. Bios menüsünü bilgisayar  açılırken kullanacağımız Bios tuşu ile görüntülüyoruz.
Bilgisayarın kendi kendine açılması

Bilgisayarın kendi kendine açılmasını engelleme

  • Bios menüsüne girmeyi başardıktan sonra ise şimdi istediğimiz ayarları yapacağımız menüye yani adventec Bios menüsüne giriş yapmaktan gerekiyor. Bios menüsünden seçim yapmak için yukarı aşağı ok tuşlarını kullanıyoruz. Şimdi ise “Modem Ring” özelliğini bularak bu özelliği “disable” yapmamız gerekecek.  Ardından sorun çözülmüş olacak. Yaşanan bu sorunun da aslında ADSL modem kurulumundan sonra yaşanan bir sorun olduğunu belirtelim.