Bilgisayardan Televizyona Görüntü Aktarırken Tam Ekran Ayarı Nasıl Yapılır?

tarafından
5992
Bilgisayardan Televizyona Görüntü Aktarırken Tam Ekran Ayarı Nasıl Yapılır?

HDMI bağlantılarının gelmesiyle beraber artık televizyonlar görüntüleme cihazları olarak da kullanılmaya başlandı. Uygun aparatlarla beraber akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletlerden kısacası hemen her cihazdan televizyonlara görüntü aktarmak mümkün hale geldi. Özellikle Smart TV adı verilen içerisinde işletim sisteminin kullanıldığı televizyonlara bağlantı yapmak oldukça kolay. Genellikle bilgisayarlar için kullanılan sistemde tek yapmanız gereken HDMI kablosunu bilgisayara bağlamak. Ardından bilgisayarın ekranını televizyon üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. Tabi bu işlem sırasında bazı sorunlarda yaşanmıyor değil. Özellikle televizyona bağlanan bilgisayarın ekranı küçük ekransa yani standart laptop çözünürlüğüne sahipse o zaman televizyonlarda çözünürlük dengesinden kaynaklı en boy oranında bozulmalar yaşanabiliyor. Yaşanan bu bozulmalar ise kimi zaman görüntünün tamamen kaymasına da neden olmakta. Özellikle çalışma ekranı olarak kullanılan televizyonlarda bu sorun can sıkıcı boyutlara gelebiliyor. Tüm bunlarla beraber aslında sorunun çözümü oldukça basit. Sadece ekran kartı üzerinden yapılacak olan birkaç işlemle bu sorunu çözebilirsiniz. Sorunu nasıl çözeceğimize daha detaylı bakalım.

  • Şimdi ilk olarak bağlantınızı kuruyorsunuz. Kablo bağlantısını kurduktan sonra televizyon ekranına en boy oranı bozuk olsa da görüntünün gelmesi gerekiyor. Görüntü geldikten sonra yapmanız gereken ise ekran kartı ayarlarına giriş yapmak. Bu işlem için masa üstüne gelip sağ tıklıyorsunuz. Ardından genelde dahili olarak kullanılan İntel ekran kartının denetim paneline giriş yapıyorsunuz. Eğer İntel ekran kartınız yoksa o zaman kendi ekran kartınızın denetim paneline giriş yapmanız gerekiyor.
Bilgisayardan Televizyona Görüntü Aktarırken en boy oranı

Bilgisayardan Televizyona Görüntü Aktarırken Tam Ekran Ayarı

  • Şimdi ise açılan menüden “ekran” seçeneğine basarak televizyonumuzun ekranını seçeceğimiz bölüme geliyoruz. Arkasından ise televizyonumuzun desteklediği çözünürlüğü seçerek ileri işlemine tıklıyoruz. Daha sonra en alt kısımda yer alan ” En boy oranını özelleştir” kısmına tıklıyoruz. Bu kısma tıkladığımızda karşımıza görüntünün nasıl yerleştirileceğine dair bir ekran gelecek. Karşımıza gelen bu ekran üzerinden en boy oranını koru seçeneğine tıklamanız yeterli olacak. Daha sonra bilgisayarınız üzerinden aldığınız görüntü direk olarak ekranda da aynı oranda görüntülenmiş olacak.