Bilgisayardan Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

tarafından
587
Bilgisayardan Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Son dönemde ne kadar sabit disk boyutları artmış olsa da kimi zaman bu artan boyutlar bile yeterli olmayabiliyor. Yapılan yedekleme ve dosya sayılarına göre değişmekle beraber sabit disk boyutlarında belli bir sınırlamanın olması kimi zaman yeni programlar ya da dosyalar yüklemek için eski dosyaları silme zorunluluğunu da doğuruyor. Tabi bu gibi durumlarda da istemeden de olsa bize gerekli olan önemli dosyaları da silebiliyoruz. Hele ki silme işlemini sadece çöp kutusuna gönderme ile yapmış yani dosyayı kalıcı olarak silme işlemi yapmamışsak o zaman normal yöntemlerle sildiğimiz dosyalara ulaşamıyoruz. Bu noktada devreye ise geri yükleme işlemi giriyor. Bu noktada kullanıcıların mutlaka yedekleme programlarından da yararlanması gerekiyor. Ancak bu şekilde tam olarak silinen bir dosyayı geri getirmemiz mümkün. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi program ise Recuva programı. Kapsamlı bir geri yükleme programı olan Recuva silinmiş dosyalarınızı tespit edebiliyor. Aslında programın çalışma mantığı sabit disklerin çalışma mantığına benziyor. Sabit disklerde hiçbir zaman için silme işlemi gerçekleştirilmediğini sadece veri yazma sistemi olduğunu biliyoruz. Yani siz bir dosyayı sildiğinizde aslında bu dosya geri planda tutuluyor. Üzerine yeni veri yazıldığı zamanda dosyanın kurtarılması zorlaştırılıyor. Recuva programı da üzerine veri yazılmamış olan dosyaları kurtarabiliyor. Peki, kurtarma işlemini nasıl yapabiliyoruz daha detaylı inceleyelim.

  • İlk olarak Recuva programını indirerek işleme başlıyoruz. Programın resmi sitesinden deneme sürümünü indirebilirsiniz. Şimdi ise programda yükleme yapmamız gerekecek. İndirdiğimiz dosyaya çift tıklayarak yükleme işlemini başlatıyoruz. Ardından dil olarak “Türkçe” seçeneğini seçip yükleme işlemini tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra artık programı başlatıyoruz.
Bilgisayardan Silinen Dosyaları recuva ile getirme

Bilgisayardan Silinen Dosyalar

  • Programı başlattıktan sonra ise kurtarma işleminin detaylarını belirlememiz gerekecek. Bunun için kurtarma yapmak istediğimiz belge türünü seçiyoruz. İsterseniz tüm bilgisayardaki dosyaları da kurtarabilirsiniz. Bu işlemden sonra Recuva programının hangi disk için kurtarma yapacağınız seçiyoruz. Daha sonra son penceren de “derinleme kurtarma” seçeneğine de tik atarak işlemi başlatıyoruz. Recuva bu işlemden sonra bir süre bilgisayarınızı tarayacak. Ardından tüm silinmiş dosyalar karşınıza gelecek. Buradan istediğiniz dosyaya gelip geri yükle demeniz yeterli.
Bilgisayardan Silinen Dosyalar

Bilgisayardan Silinen Dosyaları Recuva ile kurtarma