Bilgisayardan Kaldırılmayan Programları Nasıl Kaldırırız?

tarafından
268
Bilgisayardan Kaldırılmayan Programları Nasıl Kaldırırız?

Bilgisayarlara hemen her gün programlar ve oyunlar yükleniyor. Yüklenen bu programları ya da oyunları kimi zaman hafızayı doldurduğu için kimi zaman sorun çıkardığı için ya da başka bir nedenden dolayı silmek isteyebiliyoruz. Bu durumda da en çok kullanılan silme yöntemi Windows’un kendi kaldırma aracı olan “Program ekle ve kaldır” uygulamasını kullanarak yapılan silme işlemidir. Çoğu program veya oyun bu sistem aracılığıyla kolaylıkla kaldırılabilmektedir. Fakat bazı programlar elle silindiğinde ya da sistem dosyalarında bir bozulma olduğunda bu uygulama aracı üzerinden program silinemiyor. Silme işlemini yapmak isteğimizde ise hata mesajı alıyoruz. Aslında bu durum iki nedenden kaynaklanıyor. Bazı casusu yazılımlar içeren programlarda bu yöntem ile kaldırılamıyor. Bir diğer sorun ise dediğimiz gibi silme işleminde önde dosyada bir hatalı silme işleminin yapılmış olması. Birinci sorunun çözümü için ise mutlaka harici bir program kullanmak gerekiyor. Fakat ikinci sorun program ekle kaldır aracından program kaldırabilmek için birkaç ayar yapmak gerekli. Bu ayarlamalar neler daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle başlat menüsünden çalıştır uygulamasını açıyoruz. Çalıştır uygulamasına ise “regedit” yazarak kayıt defteri düzenleyicisini açıyoruz penceresinin açılmasını sağlıyoruz. Bu pencereden belli ayarların yapılması ve aradığımız dosyanın da bulunması gerekiyor. Bu işlem için ilk olarak sol menüde yer alan “HKEY_LOCAL_MACHINE” dosyasına giriş yapıyoruz.
Bilgisayardan Kaldırılmayan Programları kaldırma

Bilgisayardan Kaldırılmayan Programlar

  • Ardından dosya altında açılan sekmelerden “software” sekmesine tıklıyoruz. Buradan ise “Microsoft” dosyasının içerisine girmemiz lazım. Şimdi ise “Windows” işletim sisteminin dosyasına gireceğiz. Ardından “Current versiyon” ve “uninstall” tolunu izleyerek açılır bir pencere görüntülüyoruz. Bu pencere içerisinde ise kısa bir arama yaparak silmek istediğimiz dosyanın adını bulmamız gerekecek. Bu pencereden aradığımız uygulama adını bulup silmemiz gerekiyor. Bu noktada karşınıza bazı onay kutuları gelirse o zaman bu kutuları da onaylamamız gerekecek. Ardından bir süre silme işleminin bitmesini bekleyip programın listeden silindiğini görüntüleyebilirsiniz. Ekstra bir düzenleme yapmanıza da gerek kalmayacak.