Bilgisayardan Digiturk Play Yayını İzlerken Oluşan OctoShape Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
859
Bilgisayardan Digiturk Play Yayını İzlerken Oluşan OctoShape Sorunu Nasıl Çözülür?

Teknolojisinin gelişmesiyle beraber son dönemde artık televizyon teknolojisi alanında da büyük değişimler yaşamaya başladık. Yeni geliştirilen uydu sistemleri sayesinde artık eski anten yayınlarının yanı sıra çok daha kaliteli yayın sunan dijital yayınlar kullanabiliyoruz. Full HD, Ultra HD gibi çözünürlüklerin yavaş yavaş standart haline gelmeye başladığı dijital yayın kapsamında ülkemizde en çok kullanılan firma ise Digiturk. Başta lig yayınları olmak üzere birçok yayın hakkını elinde tutan Digiturk bu alanda en köklü firmalardan bir tanesi. Üstelik firma yeni geliştirdiği teknolojiler sayesinde sadece televizyon ekranlarında değil artık bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarında da hem canlı yayın izleme imkanı sunuyor hem de bunun yanında durdur izle, geri al izle, kirala izle gibi seçeneklerle istediğiniz an istediğiniz yayınları ya da filmleri izleyebiliyorsunuz. Akıllı telefonlar ve tablet için bu alanda bir de uygulaması bulunan Digiturk, Play adını verdiği uygulama sayesinde bilgisayarlardan da yayın imkanı sunuyor. Tabi bunun için bazı eklentiler yüklemek zorunda kalıyorsunuz ki sizden istenen eklenti de video görüntüleme araçlarından biri olan OctoShape. Tıpkı daha önce eski tarayıcılarda olduğu gibi videolarda adobe yükleme talebi geliyorsa Digiturk Play içinde OctoShape isteniyor. Asıl sorun ise OctoShape’ın bilgisayar açılıp kapandıktan sonra sürekli olarak yeniden yüklenmesinin istenmesi. Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz bakalım.

  • Öncelikle sorunun neden kaynaklandığı söylemek gerekiyor. Şimdi bizden istenen OctoShape eklentisini yüklediğimiz zaman aslında yayını sorunsuz olarak izleyebiliyoruz. Fakat OctoShape diğer programlar gibi yükleme işleminden sonra otomatik olarak açılmıyor. Yani bilgisayarı her kapattığınızda aslında uygulamada kapanıyor ve yeniden başlattığınızda da başlangıç uygulaması olmadığı için OctoShape eklentisi başlamıyor.
Digiturk Play Yayını

Digiturk Play OctoShape

  • Bu sorunu çözmek için ise “görev yöneticisi” üzerinden birkaç küçük ayar yapmamız gerekiyor. Öncelikle “CTRL+ALT+DEL” bağlantısını kullanarak “görev yöneticisi” penceresini açıyoruz. Ardından başlangıç kısmına giriyoruz. Başlangıç kısmında ise listeden OctoShape uygulamasını bularak devre dışı olan uygulamayı “etkin” konuma getiriyoruz. Yapacağımız bu işlem sonrasında uygulama her açılışta otomatik olarak başlatılıyor. Sorunsuz yayını izleyebiliyorsunuz.