Bilgisayarda işlemci Isınma Sorunu

tarafından
881
Bilgisayarda işlemci Isınma Sorunu

Yüksek İşlemci Sıcaklığının Yükselme Probleminin Çözümü

Her bilgisayarda kusursuz şekilde olması gereken ve bilgisayarların en önem arz eden parçası şekilde nitelendirilen işlemciler bazı nedenlerden ötürü çok olarak sıcaklayabilir. İşlemciniz bilgisayarınız için en fazla önemli bir parçadır. İşlem birimi şekilde bilinmektedir. Eğer işlemcinin sıcaklığı çok derece de yükselirse bilgisayarınızda ilk başlarda donmalar, yavaşlamalar ve kasmalar görebilmektesiniz. Eğer bahsi geçen benzeri yavaşlama ve donmalar var ise sıcaklık derecesi %60 beraberinde %85 arasında bulunabilir. Normalde işlemci sıcaklığının %25 beraberinde %45 arasında değişmesi gereklidir. Eğer işlemci sıcaklığınız %80 üzeri ise ve hiç inmiyorsa bahsi geçen durum oldukça önem arz eder. Eğer işlemci sıcaklığınız %100’e kadar ulaşırsa bilgisayarınız kendini korumaya almak için kendini baştan başlatabilir.

İşlemci Sıcaklığı Neden Yükselir?

İşlemci sıcaklığının neden yükseleceğine gelirsek işlemci üstündeki termal macun azalmış ya da kurumuş bulunabilir nihayetinde bitmiştir. Fan pislenmiş, kirlenmiş bulunabilir ve işlemciyi soğutamıyordur. Fan kullanım süresi de dolmuş bulunabilir. Bu saydığımız sebepler en çok rastlanan etkenler arasında bulunmaktadır. İşlemci sıcaklığınız yükseldiğinde ne yapmanız gerektiğine gelirsek öncelikle işlemci üstünde var olan FAN parçasını düzgün olarak temizlemelisiniz. Bu prosedürü yapmadan önce FAN parçasını yerinden çıkarabilirsiniz ve işlemci üzerini kontrol edin şayet işlemci üstündeki macun yerinde yok ise oraya yeni bir macun sıkmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer macun yerinde duruyor ise FAN parçasını hoş olarak temizlemenin zamanı gelmiş demektir.

Fan Parçalarını Temizledikten Sonra

FAN parçasını ve sisteminizde var olan öteki parçaların da temizliklerini hoş bir şekle yapın. Gerekirse FAN’ı da yağlayabilirsiniz. Eğer FAN parçası yavaş dönüyorsa ve kirler beraberinde tozları temizlediğiniz halde bahsi geçen durum devam ediyorsa bilin ki FAN parçasının nihayetinde ömrü dolmuştur ve nihayetinde yeni bir FAN almanızın zamanı gelmiştir. Yeni bir FAN da pazarda 30 – 40 TL civarı satılabilmektedir. Bütün bahsi geçen prosedürleri yaptıktan sonrasında bilgisayarınızı yeniden açabilirsiniz. İşlemci sıcaklığının düştüğünü görebilmektesiniz. Eğer işlemci sıcaklığınız hala düşmüyorsa bilgisayarınızı bir yöntem servise götürerek bakımlarını yapmaya başlamalısınız. Bütün bakımlarını yaptıktan sonrasında nihayetinde problem çözülmüş olur.