Bilgisayar Neden Sürekli Çöker

tarafından
947
Bilgisayar Neden Sürekli Çöker

Sürekli Bilgisayar Çökmesinin Nedenleri ve Çözümü

Lakin bilgisayarınız sürekli çöküyorsa bura da hem programsal hem de donanımsal bir sorun arayabiliriz. Fakat genel şekilde işlemci ve RAM parçalarından ötürü bu benzeri problemler meydana gelebilmekteyken gene bazen sabit disk kaynaklı sorunlar de olabilir. İlk yapmanız gereken prosedür gene işlemcinizin doğru ve güzelce soğutulup soğutulmadığına bakmak olacaktır. Lakin işlemciniz güzelce soğutulamamaktaysa bilgisayarınızda sürekli olarak çökme sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi işlemciniz sürekli  bir sıcaklık üretmektedir ve bu sıcaklığı da soğutucu demir vasıtası ile soğutucuya dolayısıyla FAN parçasına transfer etmektadir.. Bununla ile her zaman ılık kalmaktadır. Lakin soğutucu fan çalışmasını yavaşlatmaktaysa ya da değişik bir problem Fan parçanızı engelliyorsa işlemcinizin ısısı yükselebilir ve sağlıklı çalışamaz.

İşlemci Sıcaklaması ve Sistem Çökmesi

Sistem çökmelerinin en önem arz eden sebeplerinden birisinin işlemcinin çok sıcaklaması demiştik. Soğutucu üstünde olan bazı kir ve tozlar zamanla fan dönmesine engel olmaktadır ve fan da sürekli  dönme prosedürünü yerine getiremeyince soğutma görevini de yerine getiremeyebilir. İlk olarak ise elinize bir tür elektrikli süpürge almanız gerekiyor ve fanın içerisindeki tüm kir ve tozları güzelce temizlemelisiniz. Birçok pislik bulunmaktadır ise bazı peçeletir kullanarak temizleyebilirsiniz. Temizleme prosedürü bitnice gene fan vidalarını sökebilir ve fanı dışarıya alarak hoş bir temizlik yapabilirsiniz. Bunun size birçok yararı olacaktır. Yine bazı sebeplerden ötürü soğutucunuz güzel bir şekilde çalışıyorken işlemciniz gene ısınabilmektedir.

Yüzey Temiz Olmalıdır

Bir öteki problem da işlemcinin üst yüzeyinin temiz olarak duruyor bulunması gereklidir. Lakin işlemci üstü temiz değilse fan demirine güzelce temas sağlayamaz ve işlemci ısısını doğru ve düzgün olarak aktaramayabilir. Termal macunlar böylesi durumlarda devreye girmektedirler. Bu benzeri durumlarda işlemci üzerine bir nohut tanesi kadar termal macun koymalısınız. Bu prosedür termal macun vasıtası ile işlemciniz ısısını doğru ve düzgün olarak soğutucuya aktaracaktır. Bu macunu satın aldıktan sonrasında işlemci üzerine nohut tanesi kadar yerleştirebilirsiniz. Soğutucunuzu da yeniden yerine kapatın. Unutmayın ki soğutucunuzun çeltik kısımları tam oturmalıdır. En küçük bir boşluk işlemcinin yeniden sıcaklamasına sebep olabilir fan demirine temas edememesi sebepi ile.