Bilgisayar Almanın Püf Noktaları

tarafından
900
Bilgisayar Almanın Püf Noktaları

Laptop Almanın Püf Noktaları

Bir teknoloji mağazasında gittiniz ve kendinize uygun kullanışlı bir diz üstü bilgisayar arıyorsunuz. Bu yazımızda vereceğimiz ipuçlarını kullanarak kendinize uygun bir bilgisayar alabilirsiniz. Yapılan fiyat karşılaştırmaları ve test sonuçları ne gösterirse göstersin her kullanıcı alacağı bilgisayarı önceden kullanmak ister. İlk önce diz üstü bilgisayar bölümüne gider ve bilgisayarları incelemeye başlarsınız. Ürün danışmanlarının uygun fiyat mükemmel ürün ucuz ürün gibi slogan tarzı kelimelerle sizi kandırmasına izin vermeyin. Ürün temsilcilerine her zaman samimi davranın ve samimi sorular sorun. Tabi ki de ürünlerle ilgili ufak tefek bilgileriniz olsun ve ürünü daha iyi tanıyabilin. Ürün satıcısına alakalı sorular sorun ve daima samimi sorular sorun. Şimdi bu kısımda alınacak bilgisayarın bazı teknik özellikleri dış özellikleri ve donanımsal özelliklerine ait bilgilere değineceğiz.

en-iyi-ekran-kartlı-laptop1

Boyut ve Ağırlık Özellikleri

Bilgisayarları birbirinden ayıran en büyük sınıflandırmalardan bir tanesidir. Bilgisayar modelleri boyutlarına göre 3’e ayrılır. Bu boyutlar küçük, norma ve masa üstü modelleri olmaktadır. Ekran boyutları bu ayırma işlerini kolaylaştırır.

Mini Dizüstüler

Bu sınıfa giren bilgisayarlar diğerlerine ölçekle küçük modellerdir ve mini bilgisayar sınıfına girmektedirler. Bu model bilgisayarlar en fazla 2 kg olmaktadır. Mini bilgisayarların taşıması oldukça kolaydır ve bu yüzden çok fazla tercih edilir. Bu bilgisayarlar performans olarak üst modellerinden düşük özelliktedirler. Bazı modellerde optik sürüler pil ömrünü uzatmak için konulmamıştır. Bu model bilgisayarlar oldukça sessiz çalışır ve büyük modellere göre pil ömrü daha fazla olmaktadır.

notebook hp 2

Masa üstü modeller

Bu sınıfa giren bilgisayarlar size masa üstü bilgisayarlarla yapabileceğiniz tüm işlemleri yapabilmenizi sağlar. Ekran boyutları genellikle 17 inç boyutlarındadır. 3.5- 5 kg arasında ağırlığa sahiptirler ve taşınmaları genellikle güç olmaktadır. Kimi modelleri 19-20 inç olmaktadır ve buda yaklaşık olarak 8 kg olmaktadır. Bu tarz bilgisayarlar performans, görünüm özellikleri, donanım özellikleri ve ekran gibi tüm özellikler en üst düzeydedir. Bu bilgisayarlar mobil kullanımlar için uygun değillerdir daha çok evde ve iş yerlerinde kullanılmaları mantıklıdır.

Bilgisayar-modelleri

Orta Boy 15 İNÇ

En çok tercih edilen boyut olan ve markaların en çok satış yaptıkları boyutlardan oluşan bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar özellik olarak masa üstü özelliklerine sahip olabilirler ve taşınmaları da bir o kadar kolay olmaktadır. Bu bilgisayarlar yaklaşık olarak 2-2,5 kg arasında olmaktadırlar.

İyi Çözünürlüklü Modeller Seçin

Ekran seçimleri tamamen kullanacak kişiye kalmıştır. Yani ekranın klasik ya da geniş olması özelliği. Daha rahat kullanımlar için TFT panel çözünürlüğü bilgisayarınızda inç başına 800 ile 100 piksel olması daha avantajlı olacaktır. Bunun nedeni ise ekrandaki sembolleri okuma kolaylığınız artacaktır. Yani ne büyük sembollerle karşılaşacaksınız ne de büyük olanlarla.

 

 

 

Ekran Kalitesini Anlama

Modelde bulunan aydınlatmalar, görüş açısı ve parlaklık değerleri gibi özelliklerde bilmeniz gereken püf noktalar şu şekilde olmaktadır.

Parlaklık

Laptop bilgisayarların ekranlarında ekranda yansıma oluşmasını önleyen tabaka kaplaması vardır. Glare panel tanımıyla bilinen ekran parlaklığının artırılması çok az miktarda yansıma yapmaktadır. Bu özelliğin amacı ekranı daha canlı ve gerçekçi görüntülemeyi sağlamaktır. Parlak ekranlı bu modelleri resimlere ve videolara bakarken oldukça netlik ve canlılık katsa da dış ortamda yoğun ışık altında parlama gibi kullanıcı rahatsız edici sorunlar teşkil edebilir. Dış ortamlarda uygun olarak kullanılan diz üstü bilgisayarların ekran metre karesi başına ortalama olarak ışık şiddeti 200 kandela civarında olan model seçimleri uygun olacaktır.

Bilgisayar Ekranını Test Etme Yöntemi

1-Görüş Açısı

Bilgisayar ekranı sabit olacak şekilde olabildiğince geniş ekrandan bilgisayara bakın. Ekran renkleri bozulmaya başladığı açı değerine dikkat edin. Bu açı değeri ne kadar büyük gelmekteyse bilgisayar görüş açısı o kadar iyi seviyelerdedir. Bu yatay görüş açısı testi olmaktadır. Birde dikey açıdan değerlendirme yapacak olursak: bilgisayarda beyaz bir ekran açın ve bilgisayarın konumunu değiştirin. Bilgisayar ekranında gri renk dönüşümü olmaktaysa bu bilgisayar çalışma için uygun bir bilgisayar değildir ve göz sağlığınızı oldukça kötü etkileyebilir.

2- Parlaklık

Bilgisayarda beyaz bir ekran açın ve bilgisayarın parlaklığını sonuna kadar arttırın. Gözleriniz yavaş yavaş kamaşmaya ve rahatsız olmaya varan bir olay mevcut ise bilgisayar dış ortamda kullanılmaya uygun durumda bir bilgisayardır.

3- Aydınlık

Ekranda siyah bir sayfa açın ve bilgisayar parlaklığını orta seviyelere getirin. Ekranın alt kısmı siyahtan farklı bir renkte görünüyorsa genellikle gri gibi görünmektedir. Bu ekran sizin film izlerken ve oyun oynarken gözünüzün bozulmasına neden olabilecektir ve sizi çok rahatsız edecektir.

Klavye ve Fare Özellikleri

Touchpadin pürüzlü olması ve zor basan tuşlar gibi özelliklerin olması genellikle kalitesiz modellerde karşılaşılan durumlardır. Bir dizüstü modelin fare ve klavyesi değişmeyecek özelliklerdendir. Bundan dolayı bu özellikleri devamlı kullanacağımız ve değişme gibi bir özelliğinde olmayacağından alırken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Klavye Kalitesi Anlama Yolları

Öncelikle space tuşunuza kenardan basın bu işlem sırasında tuştan ne kadar az ses geldiğine ve tuşun kalkma miktarına bakarak kalite seviyesini anlayabilirsiniz. Tuşun kesinlikle kalkmaması gerekir ve ses miktarının çok az olması gerekir. Yön tuşlarının kullanım kolaylığı açısından diğer tuşlara çok yakın olmaması gerekmektedir. Bilgisayarda yazı işleriyle fazla ilgilenenler Insert, home, Page Up ve Page down tuşlarına dikkat etmelidirler.

 

Fonksiyon Tuşları

Ses seviye ayarı ve ekran parlaklığı gibi tuşlar kolay erişilebilir yerlerde olmalıdır. Bu tuşların klavyede özel olarak ayırt edilmiş modelleri seçmenizi önermekteyiz. Bu şekilde kolaylık sağlanmış olacaktır.

Touchpad

Diz üstü bilgisayarlar için yapılmış ve fareyi hareket ettirmeye yarayan imleçlere denir. Bu imleçler kullanıcı seçimlerine göre ne çok yumuşak nede çok sert bir yapıda olmamalıdır. Bu kaydırma çubuğu sizin işlerinizi ne kadar kolaylaştırırsa size o kadar faydalıdır. Bu nedenle almadan önce kesinlikle denenmesi gerekir. Bilgisayara harici bir fare bağladığınızda imlecin kendiliğinden kapanma ve işinizi kolaylaştırma gibi birçok özelliği almadan önce deneyerek görmeniz gerekmektedir.

Ağ Girici Sayısı ve Ağ

Diz üstü bilgisayarların donanımsal özellikleri masa üstü modellere göre daha kısıtlıdır. Bundan dolayı bu modellerde ne kadar çok harici ağ girişi olursa bilgisayar o kadar esneklik kazanır ve daha kullanışlı bir hal alır. Ayrıca ağ giriş yerleri de bilgisayarda bulunan ağ sayısı kadar önemlidir. Bu bağlantı noktalarının konumları çok önemlidir. Bu konuda bilgisayar almadan önce dış görüntüden de oldukça kolay bir şekilde bunun tayinin yapıp seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır. Örnek verecek olursak USB bellek girişlerinin yan taraflarda olması kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Bu USB girişleri arka kısımda olsaydı giriş çıkışlarda ve fazla sayıda USB kullanımlarında çeşitli zorluklarla karşılaşma olasılığımız yüksek olacaktı. Genel olarak ağ ve monitör kablolarının arka taraflarda kulaklık, hoparlör, fare ve USB bellek girişi gibi girişlerin yan tarafında olması bilgisayarın ergonomisini ve kullanım kolaylığını arttıracaktır. Ağ bağlantıları genel olarak yeni bilgisayarların hepsinde kablosuz olarak yapılmaktadır. Bazı modellerin bize görünmeyecek şekilde ekranlarının köşelerine anten yerleştirilmiş durumdadır. Bu antenler bilgisayarlarda kablosuz ağ sinyallerinin daha güçlü yakalanmasına yardımcı olması amacıyla bulundurulmaktadır. Bir pc alırken bu özelliğe de azda olsa bakmak gerekir.

Performans Özellikleri

Bir bilgisayarı almadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntıları performans özellikleri teşkil etmektedir. Bu özellikler bilgisayarı hangi amaçla kullandığımıza göre değişik performansa göre sıralanmışlardır. Bu sıra özellik arttıkça fiyat artacak şekilde olmaktadır. Performans özellikleri arasında İşlemci özellikleri, RAM özellikleri, Ekran kartı ve Grafik özellikleri, Hafıza boyutu gibi özelliklerdir. Bu özelliklerin iyiliği ya da kötülüğü kullanış açısına göre değişmektedir. Performans özelliklerine bakacak olursak:

Bin Liraya Kadar Olan modeller

Bu modeller en düşük özelliklere sahip olan bilgisayarlardır. Oldukça büyük ihtimalle grafik çözümleri INTEL, SİS ya da Via tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikte ki bilgisayarlarda oyun oynanma oranı düşüktür. Bilgisayar oyun kaldıramaz. Genellikle nette sörf yapmak, ofis programları kullanmak ve sohbet emek amacıyla kullanılmaktadır. İşlemci türleri genel olarak Intel Celeron-M ya da AMD Sempron olmaktadır. Bu işlemciler en yavaş ve en ucuz olanlardır. İşlemcilerin hızlı olması internette sörf yapmak için peki etki etmez ya da ofis programları için katkı sağlamaz. Asıl önemli olan konu pil ömrü ve bilgisayar çalışma sesidir. Giriş seviyesindeki bir bilgisayarda en az 512 MB RAM olması gerekmektedir. Zaten bunun 216 MB’lık kısmını ekran kartı kullanacaktır. Bundan dolayı bilgisayarın daha rahat çalışması için gereklidir.

 

Daha Üst Seviyelerde Bilgisayarlar

Genel olarak işlemci özellikleri Core Duo veya Core 2 Duo olmaktadır. Bunun yanında AMD Turoin 642 modeli de kullanılabilir. Çift çekirdekli işlemciler tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. 1.66 GHZ hızına günümüz oyunları yeterli hızı ve kaliteli oyun imkânını bize sunmaktadır. Genel olarak RAM özelliği 1 GB en az seviyede olacak şekilde minimum tutulmalıdır. Bilgisayar hafızası genel olarak hızı pek etkilemez ancak pc içerisine ne kadar dosya yerleştireceksek yeterli boyutlar da hafıza seçimi yapmamız bizim için uygun olur.